reklama

Co obsahuje filtr z cigarety: Samý jed!

Není tak dlouho - teprve asi 60 let - co svět překvapila zpráva, že kouření škodí zdraví. Tehdy vznikla myšlenka cigaretového filtru coby lapače nebezpečných částic. Dobrý nápad, ale spíš dobrý reklamní trik!

Není tak dlouho - teprve asi 60 let - co svět překvapila zpráva, že kouření škodí zdraví. Tehdy vznikla myšlenka cigaretového filtru coby lapače nebezpečných částic. Dobrý nápad, ale spíš dobrý reklamní trik!

Dnes se ve světě vyrábí 90% všech cigaret s filtrem. Zdá se tedy, že by nemocí a úmrtí na nemoci způsobené kouřením mělo významně ubýt. Pravý opak je však pravdou!

Vše je prozrazeno!

Složkou téměř všech cigaretových filtrů jsou acetátová vlákna syntetické celulózy, které patří mezi nechvalně známá "éčka". Jejichž fragmenty se při výrobě nashromáždí na konci filtru a při kouření cigarety se uvolní přímo do úst a nosu.

Z filtrů na bázi aktivního uhlí se zase uvolňují uhlíkaté sloučeniny. Kvůli tomu jsou oba typy filtrů škodlivé: správně se z nich žádná vlákna ani částice totiž uvolňovat nemají.

Teprve nedávno to prozradil uniknuvší interní materiály jednoho nejmenovaného gigantnického výrobce tabákových výrobků (P.M.). Vývoj nových typů filtrů však z (ne)známých důvodů ustrnul...

Papírový strašák

Ani cigaretový papír není žádné neviňátko. Je v něm nejvíce chemikálií z celé cigarety: namátkou třeba uhličitan vápenatý (zlepšuje poréznost a hoření), uhličitan hořečnatý, (vylepšuje barvu popela), vyhlášený jed oxid titaničitý (zběluje popel) nebo třeba dusičnan draselný (zlepšuje hoření a dává popelu soudržnost).

Právě filtry však dělají z obyčejných cigaret takzvané cigarety "light" nebo "ultra light". Na krabičce naleznete údaje o obsahu nikotinu a dehtu, které jsou podstatně nižší než hodnoty na obalu klasických cigaret. Kuřák má pak pocit, že jeho zdraví poškozují méně. Jedná se však o pocit zcela klamný.

Člověk není stroj

Ve filtru jsou uměle vytvořeny drobné otvory, kterými při každém potáhnutí proudí vzduch, čímž zřeďuje koncentraci dehtu a nikotinu ve vdechovaném kouři. Taková je alespoň teorie.

Tuto skutečnost tabákové firmy dokládají tím, že používají jakési kouřící mašiny, které hodnoty uvedených látek měří. Výsledky pak můžeme číst na krabičkách cigaret. Problém je však v tom, že člověk není stroj, a tudíž ani jako stroj nekouří.

Tak například člověk má na rozdíl od stroje rty a prsty. Těmi pochopitelně filtr a otvory v něm zakrývá, čímž jejich funkci v podstatě ruší. Další odlišnost je v počtu a hloubce potáhnutí z jedné cigarety. Člověk jednoduše "vytáhne" z cigarety víc než naprogramovaný stroj.

Čím hlouběji, tím víc nikotinu

Lidé, kterým vlastní kuřáctví vadí, ale nejsou schopni ze dne na den přestat kouřit, často přechází na lehčí cigarety. Jejich svědomí se uklidní, neboť si myslí, že kouří "zdravěji". Ve skutečnosti to ale není pravda.

Jejich tělo je totiž ve velkém procentu případů závislé na určité dávce nikotinu, a pokud by "light" cigarety kouřili stejným způsobem jako ty klasické, dostavily by se abstinenční příznaky.

Nevědomky se tak naučí šlukovat hlouběji a častěji. Z jedné cigarety pak inhalují srovnatelné, a někdy dokonce vyšší množství nikotinu a dehtu.

Přestat kouřit není snadné, ale zároveň ani nemožné. Dnes už existují osvědčené postupy, a dokonce i léky, které vás mohou zbavit nepříjemných abstinenčních příznaků. Proto neváhejte a navštivte odborníka na odvykání kouření.

zdroj: stop-smoking-tips.com, BBC, Reuters, stop-koureni.cz

více na www.ulekare.cz

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama