reklama
 

Co nejvíc trápí ženy?

Silná a bolestivá menstruace je jeden z nejčastějších gynekologických problémů. Každá druhá žena přichází s problémy s menstruací a každá třetí žena hodnotí svou menstruaci jako nadměrně silnou. Tento fakt vyplývá z mezinárodních studií.

Silná a bolestivá menstruace je jeden z nejčastějších gynekologických problémů. Každá druhá žena přichází s problémy s menstruací a každá třetí žena hodnotí svou menstruaci jako nadměrně silnou. Tento fakt vyplývá z mezinárodních studií.

Při hormonální nerovnováze může docházet k poruchám cyklu, které se mohou u každé ženy projevit jinak.

Celková nepohoda

Normální menstruační cyklus je dlouhý 22 - 35 dnů, menstruační krvácení trvá 2 až 8 dnů a krevní ztráta většinou nepřesahuje 80 ml krve.

Poruchy cyklu se projevují jako silné nebo silné a prodloužené krvácení v pravidelném nebo nepravidelném cyklu doprovázené nadýmáním, bolestmi hlavy, otoky, podrážděností či náladovostí.

Může se také vyskytnout krvácení mimo cyklus např. jako tzv. špinění. V mnoha případech jsou tyto poruchy doprovázeny bolestmi v podbřišku různé intenzity. Žena většinou při těchto problémech cítí celkovou nepohodu a dyskomfort, který ji omezuje v běžném aktivním životě.

Záleží na vás

Problém silné a bolestivé menstruace má hned několik možností řešení a záleží pouze na každé ženě, jaký postup si vybere.

Klasikou bývá, když se rozhodne problém neřešit vůbec s tím, že si tzv. zvykne. Tento stav přijme za svůj s tím, že tento problém např. mají v rodině a ani matka nebo babička ho neřešily.

Alternativní možnost řešení představují různé bylinkové čaje, potravinové doplňky či homeopatika. U některých senzitivních žen nebo u žen, které nechtějí nebo vůbec nemohou použít hormonální terapii, pomáhají problém řešit s menším či větším úspěchem.

Nejlepší možností je svěřit se svému gynekologovi a s jeho pomocí najít řešení podle ženina celkového zdravotního stavu, věku a jejích požadavkům na možné plánované těhotenství.

Pomohou hormony

MUDr. Zuzana Fučíková z gynekologické ordinace v Praze-Kyjích připomíná, že obecně lze ovlivňovat sílu menstruace:

Hormonálními kombinovanými antikoncepčními preparáty ve formě tabletek, náplastí nebo kroužku, které působí celkově a blokují přirozenou tvorbu hormonů ve vaječnících a tím i ovulaci.

Hormonálním nitroděložním systémem (Mirena), který obsahuje gestagen - levonorgestrel.

Bolesti zmizí hned

Kombinované antikoncepční přípravky poskytují stabilní hladinu hormonů podle typu přípravku po celou dobu cyklu. Stabilita hormonálních hladin estrogenu i gestagenu (progestinu) ovlivňuje výšku děložní sliznice, a tím i sílu menstruačního krvácení.

Některé gestageny, např. dienogest, mají výrazný účinek na děložní sliznic. Při dlouhodobějším užívání může menstruace postupně velmi zeslábnout. Bolesti většinou vymizí během prvních třech cyklů užívání.

Tento postup je vhodný u žen, které v blízké budoucnosti neplánují těhotenství a přejí si dobrou kontrolu cyklu s nebolestivou a slabou menstruací. Na našem trhu je dostupná antikoncepce s přirozeným estrogenem a právě v kombinaci s dienogestem (Qlaira).

Lokální působení

Nitroděložní systémem s gestagenem se uvolňuje ve stabilní minimální dávce uvolňuje. Ovlivňuje výšku děložní sliznice pouze lokálně. Neovlivňuje funkci vaječníků, které vytvářejí stále své přirozené hormony, takže hladiny estrogenu i gestagenu zůstávají stejné jako před zavedením systému.

Tato antikoncepční metoda má zatím jako jediná schválenou i léčebnou indikaci pro silnou menstruaci (léčba idiopatické menoragie).

Tato antikoncepce je vhodná především pro ženy, které již rodily a neplánují během 2 až 5 let těhotenství, nepřejí si podání hormonů celkově, které nechtějí ovlivňovat vaječníky v jejich přirozené funkci, tedy nechtějí blokovat ovulaci. Systém lze kdykoliv vyjmout a prakticky ihned v dalším cyklu může žena otěhotnět. Tato antikoncepce se doporučuje i ženám kuřačkám.

Vloupání na přehlídkové molo. Pařížskou komičku vykázala až Gigi Hadid | Video: Reuters/AP
reklama
reklama
reklama