reklama

S telefonem na uchu jste ideální oběť. Agresora odradíte jednoduchým manévrem

Potemnělá ulice, noční hodiny, nikdo z kolemjdoucích nablízku a za vámi jde někdo, kdo je vám podezřele v patách už několik minut. Rady, že byste jako jednu ze záchran před případným nebezpečím mohli využít telefon a předstírat, že s někým mluvíte, jsou podle lektorů sebeobrany k ničemu. To je ten okamžik, na který agresor čeká – na vaši nepozornost. Co nejlépe funguje?

Ani to nezkoušej! Telefon a klíče | Video: Erika Šedivá, Jakub Zuzánek

„První, co pachatel potřebuje, je někdo, kdo nedává pozor, někdo, ke komu se může nepozorovaně přiblížit, aniž by si toho dotyčný všiml, a pak zaútočit,“ upozorňuje na nepravdivost tradovaného mýtu o simulaci hovoru blízké osobě při pocitu, kdy jste v nebezpečí, lektor moderní sebeobrany Pavel Houdek. Podle něj se útoky ve veřejném prostoru často odehrávají během vteřiny, a pokud předstíráte hovor v domnění, že tím útočníka odradíte, nevěnujete situaci dostatečnou pozornost a jen zvyšujete riziko. S telefonem v ruce se navíc špatně brání.

„I kdyby člověk, kterému voláte mobilem, byl od vás jen kousek, není vám to nic platné,“ podotýká Jasmína Houdek, lektorka sebeobrany, která dodává, že v případě pocitu ohrožení byste měli vědět, jak zareagovat, aby k útoku nedošlo a vy byli v bezpečí.

Využijte k ochraně vše, co ulice nabízí

V případě, že vás někdo sleduje a rádi byste měli situaci pod kontrolou, pro nejrychlejší ochranu může posloužit například stojící auto. Jakmile ho obejdete a narušíte tak přímou dráhu mezi vámi a potenciálním útočníkem, vozidlo poslouží jako bariéra před útokem.

Někdy ale takové řešení nestačí. Útočník se může vydat za vámi. Jak postupovat dál směrem k vaší ochraně? Jasmína Houdek vybízí, abyste využili svého hlasu. „Důrazně s agresorem komunikujte, aby věděl, kde jsou vaše hranice. Pomáhá také bouchání do kapoty auta,“ doporučuje lektorka. „Nebojte se, auto tím neponičíte, možná spustíte alarm a to je to, co chcete. Přivoláte tím pozornost, o kterou agresor rozhodně nestojí,“ dodává.

Klíče v dlani? Obrana s nimi bolí

Dalším častým mýtem, který se traduje v souvislosti s obranou na ulici, jsou klíče v dlani. Častokrát se tvrdí, že svazek v ruce může sloužit jako účinná zbraň při fyzickém napadení pachatelem, jenže při použití kovových klíčů propletených mezi prsty může dojít k opačnému efektu, než jaký byste očekávali. „Při takovém úderu poškodíte především sami sebe,“ upozorňuje lektorka Houdek a naopak doporučuje pro takové případy nosit u sebe pepřový sprej.

Mohlo by vás zajímat: "Takhle na mě nesahej." Pěsti k obraně nejsou potřeba, efektivnější je něco jiného

Ani to nezkoušej: Hlas jako zbraň | Video: Erika Šedivá, Jakub Zuzánek
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama