reklama

Co bylo možné? Téměř vše

Praha - Pozemkový fond musely kvůli neprůhledným aktivitám opustit za uplynulých patnáct let desítky lidí.

Největší rotace byla na pražském pozemkovém fondu, který vydával v náhradních restitucích pozemky prakticky jen spekulantům. "V Praze vám roky říkají, že tu žádné pozemky nejsou a pak se dozvíte, že je vydali někomu jinému, " tvrdí Jan Pavlok, právní zástupce restituentů.

Někteří bývalí zaměstnanci fondu si dokonce založili firmy, které radí spekulantům, jak na restitucích zbohatnout. Potrestán však nebyl nikdo.

Příběh Mach

Na pozemkovém fondu se totiž za běžný považoval i následující příběh. Týká se bývalého šéfa fondu a bývalého lidoveckého poslance Karla Macha.

Mach získal v polovině 90. let nemovitosti, které původně spravoval právě jeho úřad. Zákon mu sice zakazoval, aby parcely a budovy "přiklepl" přímo sobě. Tak se to stalo oklikou - spřátelené firmě MANE (mimochodem letitému sponzorovi všech politických stran) pozemkový fond vydal jako náhradu za restituční nárok lukrativní pozemky a domy v Chotýčanech. Záhy ty samé pozemky a jeden dům Mach od firmy koupil.

Případ odhalil redaktor Mf Dnes, který odcitoval kupní smlouvu, v níž stálo: "Přestože znalec v posudku ze dne 24. dubna 1994 stanovil obecnou cenu prodávané nemovitosti částkou 1 019 677,55 korun, sjednávají strany kupní cenu částkou 559 042 Kč."

Nevidím zlo

Proč firma MANE Machovi slevila půl milionu, on sám nikdy nevysvětlil. Pouze prohlásil: "Nic špatného na tom nevidím. To je majetek, který byl restituován někomu a já jsem ho pak koupil," hájil se.

Případem se zabýval Nejvyšší kontrolní úřad, který konstatoval: "Pozemkový fond neoprávněně převzal do správy nemovitosti ve vlastnictví státu, na které se působnost zákona nevztahovala, a převedl je jako náhradu do vlastnictví fyzických a právnických osob."

NKÚ tak dospěl k závěru, že dotyčný majetek vůbec neměl být vydán. A tím, jako u stovek jiných příběhů fondu, byl případ bez následků uzavřen.

reklama
reklama
reklama