reklama

Co bude dál v izraelské politice

Konec Šimona Peréze coby vůdce izraelské Strany práce a jeho nahrazení Amirem Perecem by mohl znamenat pád vlády premiéra Ariela Šarona a vést k předčasným volbám.

JAKOU ZMĚNU TO ZNAMENÁ PRO STRANU PRÁCE?
53letý odborový předák Perec je proti spolupráci Strany práce se Šaronem, jehož vláda prosazuje reformy vedoucí k volnému trhu. Vyzývá stranu k odchodu z vlády a návratu k jejím "socialistickým kořenům". Nástup Perece, přistěhovalce narozeného v Maroku, znamená posun od staré gardy strany s evropskými židovskými kořeny. Jím prosazované reformy by mohly být dobře přijaty mezi řadovými členy strany, kteří si stěžují na nedostatek vůdčích ideí.

Průzkumy ukazují, že pod Perecovým vedením by Strana práce měla o něco menší šanci zvítězit ve volbách než s Peresem v čele. Tak či tak, dostala by pouze okolo 20 procent hlasů.

CO TO ZNAMENÁ PRO VLÁDU?
Pokud by Strana práce vystoupila ze Šaronovy koalice, připravila by tak premiéra o parlamentní většinu. Šaron postrádá další vhodné politické partnery, má problémy uvnitř vlastní strany Likud a za této situace by se tak dalo očekávat, že by se pokusit uspíšit termín parlamentních voleb, dosud naplánovaných na listopad roku 2006.

Pokud by Šaron jednostranně vyhlásil volby, musely by se konal do 90 dní. Ministerský předseda může také nechat parlament, aby určil pozdější datum konání voleb. V mezidobí by byl Šaron hlavou úřednické vlády.

JAKÁ JE ŠARONOVA BUDOUCNOST?
V situaci, kdy je strana Likud názorově rozdělena kvůli odchodu z pásma Gazy, se spekuluje, zda Šaron stranu neopustí a nezaloží nové hnutí blíže politickému středu, které by se snažilo lépe využít mírotvorný potenciál po stažení z pásma Gazy. Tehdy by se opět jevil jako vhodnější partner Peres, schopný propůjčit bývalému generálu Šaronovi schopnosti a lesk diplomata. Nicméně jejich možné spojenectví by patrně nemohlo trvat zvlášť dlouhou dobu, už proto, že jim je dohromady skoro 160 let.

JAKÁ JE BUDOUCNOST MÍROVÉHO PROCESU?
Politické zmatky v Izraeli budou znamenat další ránu pro mírové naděje už tak narušené novými násilnostmi, které se udály v době od stažení z pásma Gazy. Ani na palestinské straně není vhodná doba pro diplomatické vyjednávání, politici se chystají na lednové parlamentní volby.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama