reklama

Kdo má dneska svátek? Milujeme ho, jsme na něm závislí, ale jsme od něj daleko

Každý rok 8. června se slaví Světový den oceánů. Poprvé se slavil v roce 2009 z rozhodnutí OSN. Cílem je upozornit na důležitost podmořského světa a jeho ekosystému a také na boj s jeho znečištěním.

Podívejte se na úchvatné krásy oceánů a moří Prohlédnout grafiku
Podívejte se na úchvatné krásy oceánů a moří | Foto: Shutterstock

Moře a oceány jsou naprosto unikátní ekosystémy, ve kterých vznikl život, a pokrývají 70 procent planety Země. Podle dat OSN v nich žije až milion živočišných a rostlinných druhů, a přesto značná část jejich biodiverzity stále zůstává neprozkoumaná. 

Téměř všechny živé organismy na Zemi jsou na oceánech a mořské vodě určitým způsobem závislé. Oceány hrají důležitou roli nejen ve tvorbě kyslíku nebo distribuci sluneční energie, ale také v zachování modelů klimatu a počasí.

Kvůli nadměrnému rybolovu, znečištění, ničení biotopů a nově i v důsledku vznikajících hrozeb klimatických změn však podle OSN dochází ke ztrátám biologické rozmanitosti v oceánech.

Cílem Světového dne oceánů je tak upozornit na důležitost podmořského světa, jeho ekosystému a také boj s jeho znečištěním.

Podívejte se do galerie na dechberoucí fotky světových oceánů. 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama