reklama

Chronologie: Od útěku po zatčení

Vývoj událostí po útěku podnikatele Radovana Krejčíře na Seychely v roce 2005

18. června 2005 - Během domovní prohlídky ve vile v Černošicích u Prahy policistům utekl podnikatel Radovan Krejčíř, obviněný z podvodu, zločinného spolčení a z přípravy vraždy. Policie jej později obvinila i z další trestné činnosti. Většina případů, v nichž je Krejčíř v Česku stíhán, se točí kolem třímiliardového celního dluhu za dovoz ropných produktů a pokus o komplikovaný podvod na státním podniku Čepro.

20. června 2005 - Ministr vnitra František Bublan sdělil, že Krejčíř se zřejmě již dostal za hranice ČR. Později vyšlo najevo, že Krejčíř utekl do ciziny. Ukázalo se rovněž, že jeho manželka Kateřina poté i se synem odcestovala na zahraniční dovolenou, v Dubaji se setkali s Krejčířem a odletěli na Seychelské ostrovy.

22. června 2005 - Policejní prezident Jiří Kolář v souvislosti s Krejčířovým útěkem rezignoval.

23. června 2005 - Soud vydal na Krejčíře mezinárodní zatykač.

8. července 2005 - Policie obvinila Krejčířovu manželku z legalizace výnosů pocházejících z manželovy trestné činnosti, obvinění bylo později překvalifikováno na podílnictví.

30. srpna 2005 - Policie zabavila při celní deklaraci ve skladu v Králově Dvoře kamion s majetkem manželů Krejčířových. Kamion mířil na Seychely.

9. září 2005 - Seychelská pobočka Interpolu potvrdila české policii, že se Krejčíř s manželkou a synem Denisem nachází na území Seychelské republiky. Všichni mají seychelské občanství. ČR nemá s touto zemí smlouvu o vydávání odsouzenců a předávání stíhaných osob.

Konec září 2005 - Policie obvinila Krejčíře z omezování osobní svobody a vydírání. Krejčíř podle obvinění v roce 2002 nechal unést podnikatele Jakuba Konečného a donutil ho podepsat bianco dokumenty.

11. října 2005 - Mluvčí seychelského viceprezidenta Marc Narango televizi Nova potvrdil, že Seychely Krejčíře do Česka nevydají. Seychelské úřady podle něj s ČR spolupracují, ale Krejčíře nevydají, neboť je seychelským občanem.

20. října 2005 - Krejčíř pro MfD prohlásil, že v roce 2002 půjčil ČSSD 60 milionů korun za to, že mu strana pomůže mimo jiné získat státní podnik Čepro. ČSSD to popřela. Krejčíř poté slíbil, že zveřejní přesvědčivé důkazy, což se ale nestalo.

10. ledna 2006 - České úřady oficiálně předaly Seychelám žádost o Krejčířovo vydání.

3. července 2006 - Krejčíř byl spolu s dalšími lidmi obviněn z přípravy podvodu a zločinného spolčení. Obvinění se podle policie pokusili připravit Čepro o čtyři miliardy korun.

Konec srpna 2006 - Ostravský krajský soud Krejčířovi uložil trest 6,5 roku vězení a pokutu tři miliony korun za podvod z roku 1996. V jiném z jeho případů jej soud v témže roce zprostil obžaloby z podvodu kolem pozemků.

2. října 2006 - Velitel domovní prohlídky v Krejčířově vile Jan Špitálský byl za útěk Krejčíře potrestán tříměsíčním vězením podmíněně odloženým na roční zkušební dobu.

14. listopadu 2006 - Policisté zadrželi sedm mužů podezřelých z únosu otce Radovana Krejčíře Lamberta. Byl mezi nimi i majitel fotbalového klubu Marila Příbram Jaroslav Starka. Lambert Krejčíř zmizel na podzim 2002.

Začátek ledna 2007 - Seychelská policie zatkla Krejčíře, údajně kvůli nedovolenému ozbrojování. Později ho však policisté pustili na svobodu.

23. února 2007 - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil oznámil, že zástupci ČR podepsali s představiteli Seychelských ostrovů návrh smlouvy o vydávání hledaných osob. Návrh se vztahuje i na stíhaného Krejčíře.

23. dubna 2007 - Jihoafrická policie zadržela Krejčíře. České úřady vyjednávají o jeho vydání, sdělila ČTK mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková.

reklama
reklama
reklama