reklama

Chronologie aféry Jiřího Čunka

Přehled - Základní otázky a odpovědi okolo případu vsetínského starosty, předsedy KDU-ČSL, senátora a vicepremiéra Jiřího Čunka, kterého policie podezírá z úplatkářství:

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Z čeho policie Jiřího Čunka podezírá?

Policie podle dostupných informací podezírá Čunka z toho, že jako vsetínský starosta vzal v únoru 2002 zhruba půlmilionový úplatek od firmy H&B Real. Policie požádala Senát, aby Čunka vydal k trestnímu stíhání. Mandátový a imunitní výbor se zbavením imunity souhlasil, definitivně ale rozhodne hlasování celého Senátu ve středu 7. února.

Jaká je podstata kauzy?

Podle policie si Čunek 11. února 2002 dojednal úplatek se zástupcem H&B Real. Důkazem má být i to, že 14. února 2002 uložil na svůj účet 497.000 korun. Realitní firma přitom krátce předtím vybrala ze svého účtu sumu o 2000 korun vyšší. Podle jeho bývalé sekretářky Marcely Urbanové dostal Čunek peníze za prodej 51 procent podílu města ve firmě Vsetínské byty společnosti H&B Real.

Kdy se objevily první zprávy o této kauze?

První zprávy o policejním vyšetřování Jiřího Čunka se objevily v prosinci loňského roku v deníku Mladá fronta Dnes (MfD). Podle MfD se policie začala případem zabývat v listopadu 2006, když prověřovala informace Urbanové o tom, že ji Čunek sexuálně obtěžoval. Ve výpovědi Urbanové se totiž údajně objevila i zmínka o možném Čunkově korupčním chování.

Jaké byly reakce Jiřího Čunka na obvinění?

V prvních dnech nedokázal původ uložených peněz věrohodně vysvětlit a v jeho odpovědích se objevovaly rozpory. Čunek nejprve tvrdil, že jde o úspory, které našetřil s manželkou a které pocházejí z doby, kdy ještě nebyl starostou. Policii ale podle MfD do protokolu 8. ledna řekl, že si na vklad nevzpomíná a že "podobné vklady jsou možné v souvislosti s půjčkami". Poté přišel z verzí, že peníze mu byly vyplaceny po krachu Universal Banky, ve které si ještě před vstupem do politiky uložil uspořený jeden milion korun. To doložil i zveřejněním smlouvy o vkladu. Na jméno zkrachovalého bankovního ústavu si ale nejprve nemohl vzpomenout.

Povinnost 1,5 metru pomůže cyklistům i řidičům, po nehodě už je pozdě, říká Kindl | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama