reklama

Chodský pes je od roku 1985 oficiálně uznané české plemeno. Tento temperamentní, přátelský a dobře ovladatelný pes se hodí do rodiny s dětmi, na zahradu ale také do bytu. Klíč k oboustrannému štěstí je co nejbližší vztah s majitelem. Z hlediska využití patří mezi služební a společenská plemena.

Vzhled plemene

Svou velikostí se řadí mezi středně velká plemena. Pes dorůstá výšky v kohoutku 52-55cm a fena mezi 49-52cm. Hmotnost se pohybuje v rozmezí 18-25kg. Tělo je obdélníkového tvaru s harmonickou stavbou. Hlava je úměrná velikosti těla. Oči jsou středně velké, mandlového tvaru a tmavě hnědé barvy. Čenich je středně velký, černý. Uši jsou krátké, trojhranné s vzpřímené. Tlapky jsou středně velké, oválné. Ocas je volně spuštěný a bohatě osrstěný. Srst je dlouhá a hustá. Barva srsti je černá až kovově černá se sytě žlutými znaky.
Toto plemeno se dožívá v průměru 12 let.

Povaha

Chodský pes má milou povahu, je učenlivý a věrný společník. Vycvičit z něj můžete hlídače, záchranáře, asistenčního psa. Typické jej pro ně silná citová vazba na majitele a jeho rodinu. Toto plemeno je pro svou trpělivost vhodné zejména k dětem. Snese se také dobře s ostatními zvířaty. Díky husté srsti může celoročně obývat zahradu. Nadšeně vítá jakoukoliv aktivitu.

Chodský pes - charakteristické rysy

- temperamentní
- učenlivý
- dobře ovladatelný
- přátelský

Výchova a péče o psa

Chodský pes patří mezi plemena, která se hodí pro začínající chovatele. Je to dáno jeho učenlivostí a dobrou ovladatelností. Je vhodný pro výcvik s pracovním zaměřením. V případě, že je chován jako společenský pes, je potřeba mu zajistit alternativní činnost. V opačném případě se bude nudit a nalezne si zábavu třeba v úpravě zahrady. Je to také výborný hlídač. Vůči cizím lidem je opatrný, svou rodinu miluje. Výborně se snese také s ostatními zvířaty. Nesní být ovšem opomíjena socializace od raného věku psaů. I takto mírný pes dokáže být při útoku na svého majitele ostrý. Přístup ve výchově musí být jemný. Obzvlášť do ukončení puberty jsou tyto psi extrémně citlivý. Potřebují být co nejvíce na blízku svého majitele. Při správné výchově a péči je tento pes neocenitelný rodinný společník.
Chodský pes je nenáročný na péči. Jeho dlouhou srst je potřeba jednou za čas vykartáčovat. Je to otužilý pes, který může celoročně pobývat venku. Tento pes je odolný vůči nemocem. Trpí ovšem na nemoci kloubů.
Štěně s PP pořídíte za cenu od 10 000,-Kč. Bez papírů za cenu na základě dohody.

Chov

Klasifikace F.C.I. (po uznání plemene) bude skupina 1 - Psi ovčáčtí pastevečtí a honáčtí kromě švýcarských salašnických psů, s pracovní zkouškou. Informace ohledně chovu chodského psa naleznete na www.kpchp.org.
Historie plemene
Chodský pes měl za úkol chránit majetek svých pánů, pomáhal na pastvě hlídat stáda a střežil zemské stezky. Mnoho českých spisovatelů se na počátku 20. století o chodských psech zmiňovalo ve svých dílech. Po nějaké době však toto plemeno upadlo v zapomnění. Až v roce 1984 se skupina kynologů pokusila o jeho připomenutí.

Podobná plemena

- Český strakatý pes
- Kolie
- Holandský ovčák pudl

Související články

reklama
reklama
reklama