reklama

Chceš-li se družit, nepotřebuješ strany

DOKONČENÍ ROZHOVORU

A: Funguje ta spolupráce s politiky i na místní úrovni?

Ano. Je pravda, že neziskové organizace, které se zabývaly třeba prací se sociálně vyloučenými komunitami, byly donedávna vnímány místními radnicemi jako někdo, kdo jenom kritizuje a komplikuje práci. Poslední dva roky nastal obrovský posun. My jsme třeba za posledních půl roku podepsali strategické smlouvy se čtyřmi velkými městy v Čechách o společné práci proti sociálnímu vyloučení a marginalizaci romských komunit. Radnice si uvědomují, že mají vlastně stejný cíl.

A: Když chce někdo darovat peníze nějakému občanskému sdružení, nemůže si peníze odepsat z daní přímo. Proč se tato otázka tak dlouho neřeší?

Odpisy ze základu daně se u právnických i fyzických osob zvýšily a celkově jsou vlastně docela rozumné - spousta lidí toho využívá. Zrovna letos v březnu jsme vystavovali tisíce a tisíce potvrzení lidem, kteří nám během loňského roku něco darovali, aby si to mohli odečíst ze základu daně.

Přímé odpisy z daní, tedy tzv. daňové asignace, to je předmětem diskuse i mezi nevládními organizacemi. Já osobně si myslím, že daňové asignace by měly být prosazeny a jsem rád, že většina politických stran chce po volbách prosazovat daňové asignace, nebo přinejmenším připouští diskusi o jejich možném zavedení.

Asignace jsou na Slovensku, Maďarsku, Polsku. Svého druhu je to velmi liberální koncept. Umožňuje nevládním organizacím přímo soutěžit o prostředky od lidí, což je transparentní, dá se říci liberálně-pravicový prvek. Takže doufám, že i ODS, i když to nepojednává ve svém programu, plán asignací podpoří.

A: Jsou mimo daňových asignací ještě nějaké jiné konkrétní politické nástroje na podporu občanské společnosti?

Je to něco, co strašlivě komplikuje život středním a menším nevládním organizacím: tzv. cash flow v případě evropských peněz. Takřka všechny evropské peníze se vyplácejí teprve po nějakém odpracovaném období, organizace musí být schopna předfinancovat pět šest měsíců své práce a musí mít "cashový" polštář od půl do několika milionů. To je pro menší organizace nepřekonatelný problém.

Jde o to, aby se vytvořil systém půjček dostupných pro neziskovky, pokud by vláda chtěla být v tomto ohledu progresivní, pak třeba s částečně dotovanými (garantovanými) úroky. Strašně by to pomohlo v množství peněz z EU, na které dokážou nevládky, a tedy všichni, kteří přijímají výstupy projektů, dosáhnout. U nás by to byl i konkrétní signál vůči nevládkám: ano, chceme vás, vaši práci a nástroj, jak zvýšit úspěšnost ČR v čerpání evropských fondů.

A: Člověk v tísni s cash flow problém nemá?

Máme, ale zvládáme, jsme velcí, máme vlastní rezervní fond, velmi dobré finanční řízení. Občas dokonce fungujeme jako záložna pro nevládky, se kterými spolupracujeme. Děláme to strašně neradi, jenže oni krátkodobě nemají na platy, i když mají podepsané garantované peníze z evropských fondů.

A: Kterou stranu byste volil, kdybyste porovnával jen podle toho, jak chce podporovat občanskou společnost?

Rozhodně bych nezvolil komunistickou stranu nebo stranu, která vypadá, že by s komunisty mohla vládnout. Doufám, že časem něco o občanské společnosti najdu v programu ODS. Ostatní strany mají tohle téma zpracované relativně dobře, rozdíly jsou u nich minimální. Osobně se kloním ke Straně zelených, přes všechna možná ale, a to i proto, že změnu naše politická scéna opravdu potřebuje.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama