reklama
 

Zažívání: 5 tipů, jak cestovat a netrpět

Pro mnohé z nás se s cestováním pojí jeden nemilý důsledek - a tím je špatné zažívání. Cestování je už tak dost stresující. Jak dát žaludek zase zpátky do kupy?

Foto: iStock

Břicho nafouklé jako balón, křeče a další nemilá překvapení, která nás na cestách mohou potkat. Jak se tomu bránit?

Na to, aby vás začalo bolet břicho a zkazilo vám celou dovolenou, nemusíte ani cestovat do žádné exotické země. Stačí jen dlouhá cesta, menší změna časového pásma, jiný rytmus - a problém je na světě.

1) Mějte plán

Bez pořádného plánování bude vaše zažívání trpět. Jídlo v letadle nebo na letišti, kde najdete tak akorát fastfood, bagety a sladké, není pro naše zažívání zrovna to pravé ořechové. To samé, když přijedete do nového města. Na cesty je ideální zabalit si ovoce, zeleninu, ořechy, tmavou čokoládu, sušené ovoce, semínka nebo ořechové máslo. Všechny tyto potraviny vás zasytí, dodají energii a vaše zažívání nebude trpět. Navíc k jejich uchování nepotřebujete ledničku. Až dorazíte na místo, tak se rozhodně neostýchejte poptat místních na tipy na zdravé restaurace nebo použijte aplikaci Foursquare. Můžete si ji stáhnout v telefonu a najdete v ní plno tipů, kam zajít na jídlo a kávu nebo se jen tak pobavit. 

2) Nejdůležitější je příprava

Ještě předtím, než vůbec někam odcestujete, nadopujte tělo vitaminy. Zaměřte se na konzumaci čerstvého ovoce, zeleniny a fermentovaných potravin. Ke snídani si dejte smoothie s ořechovým máslem a obědy a večeře doplňte saláty. Velkým pomocníkem jsou také probiotika, která můžete začít brát pár dní před cestou a rozhodně i po dobu samotné cesty. To vám pomůže se zažívacími obtížemi, které by vás na cestách jinak mohly potkat.

3) Hýbejte se

Až někdy někam poletíte a uvidíte někoho na letišti cvičit v koutku jógu na jógové podložce, tak zamávejte, nejspíš to budu já. Věřte mi, rozhýbat vaše tělo je po dlouhém letu nebo mezi lety to nejlepší, co pro sebe můžete udělat. Dáte tak do pohybu své zažívání a hned se budete cítit lépe. Je jedno, jestli zvolíte lehký strečink nebo klidně pár dřepů. Hlavně se hýbejte. 

4) Dodejte tělu tekutiny

Většina zažívacích potíží propuká i proto, že je naše tělo dehydratované. Často na příjem tekutin nemyslíme stejně jako doma. Navíc cesta letadlem naše tělo vysušuje o to více. Proto nezapomínejte na vodu a vyhněte se sladkým nápojům. Skvělým pomocníkem pro dobré zažívání jsou čaje z máty, fenyklu, zázvoru a meduňky, takže si je klidně přibalte na cestu s sebou.

5) Bez stresu

Největší nepřítel zažívání je stres. A že ho při cestování dokáže být hodně. Pokud se necítíte ve své kůži, zaměřte se na hluboké nádechy a výdechy do břicha jak před jídlem, tak klidně po dobu cesty. Dýchání do břicha přirozeně uklidňuje organismus. Pokud máte chuť, můžete zkusit i řízenou meditaci, třeba s aplikací Headspace, kterou si stáhnete na telefon. A můžete tak meditovat odkudkoliv a kdykoliv. Na stres už nebude prostor.

 

reklama

Komerční tip

reklama