reklama

Tip na výlet: Vydejte se s dětmi do rakouského Hallstattu

Pokud rádi trávíte aktivní dovolenou s dětmi, stačí zajet kousek za hranice naší republiky a užijete si nádherné vrcholky hor i dobrodružství. Mezi hezká místa v Rakousku patří i malebné městečko Hallstatt, které nabízí netušené možnosti v každém ročním období.

Foto: iStock

O svůj cestovatelský zážitek se s námi podělila čtenářka Lucie, maminka tří malých dětí. S celou rodinou rádi objevují nová místa a na sklonku roku navštívili rakouské historické městečko Hallstatt, které náleží ke světovému dědictví UNESCO.

Cesta z Prahy přes Linec do rakouského Hallstattu trvá něco málo přes čtyři hodiny. A protože často jezdíme s dětmi trasu autem Praha-Ostrava, podobná vzdálenost nám nijak nevadila. Za odměnu na nás čekalo nejznámější jezero nebo nádherná panoramatická vyhlídka z hory Salzberg na město a okolí.

Zastávka u jezera

Po příjezdu do Hallstattu jsme nejdříve zaparkovali na jednom z přilehlých parkovišť u stejnojmenného jezera, které je asi šest kilometrů dlouhé a přes dva kilometry široké a leží v nadmořské výšce 508 metrů. Na břehu jezera jsme si po delší cestě autem protáhli tělo a užili si příjemnou procházku. Zatímco my jsme si dopřáli pár minut rozjímání a pohled na jezero, děti vyrazily okukovat kachny a labutě, které najdete na každém břehu. Zvířata jsou velmi kontaktní a děti měly o zábavu postaráno. Vám doporučuji si na mapě najít místo značené jako Badeinsel - je to zpřístupněný plážový ostrůvek, kam vede dřevěná lávka. Je to ideální místo, kde si dát před návštěvou města rychlou svačinku.

Prohlídka města

Pokračovali jsme dále do historické části Hallstattu, kde na nás čekaly malebné úzké uličky, opravené domky, restaurace, kavárny a obchody se suvenýry. S dětmi jsme se vydali na venkovní obhlídku evangelického kostela Nanebevzetí Panny Marie, který má jedinečný oltář v pozdně gotickém stylu. A pokud jste milovníci historie, můžete se se zdejší kulturou seznámit v místním Muzeu Hallstatt. My jsme se ale vydali dál.

Lanovkou na horu Salzberg

Město se v minulosti proslavilo především těžbou soli a turisty láká na prohlídku nejstarších solných dolů v Evropě na hoře Salzberg. Dozvíte se něco například o původu soli a můžete si sjezd po hornických skluzavkách. Na horu vede pozemní lanovka, ale lze se tam dostat také pěšky po trase, kterou kdysi využívali i samotní horníci. S malými dětmi jsme zvolili "jednodušší" variantu - z nástupní stanice nás lanovka vyvezla nahoru během několika minut a během stoupání jsme si užili nádherný výhled na město a okolí.

Hurá na plošinu

To nejlepší na vás čeká úplně na vrcholu hory Salzberg. Od výstupní stanice vede k vyhlídkové plošině a restauraci dlouhá lávka. Museli jsme si chvíli počkat, než se na nás dostala řada, protože zájemců, kteří se chtěli dostat na plošinu, bylo samozřejmě víc. V samotném cípu plošiny jsme si ale pak v klidu užili výhled na jezero a okolní horské masivy a na památku si udělali hezkou rodinnou fotografii. Pokud stále nebudete unavení a budete se cítit ve formě, můžete se zpátky do města vrátit pěšky. Sestup po vyznačené trase trvá asi hodinu.

Tip na závěr: Jestli se nechcete ubytovat v městečku Hallstatt a rádi byste si s dětmi užili zábavu a koupání ve venkovním termálním bazénu s výhledem na hory, doporučujeme popojet autem asi dvacet kilometrů dál do rodinného hotelu Leading Family Hotel & Resort Dachsteinkönig v městečku Gosau v Horním Rakousku. V luxusním hotelu si s dětmi užijete bazény, sto metrů dlouhou skluzavku, hrací plochy, dětský bowling a skvělou gastronomii a vy si zase dopřejete klid a relax.

Banga: Děti píšou otřesné věci, domácího násilí je strašně moc. Zachránila mě ulice | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama