reklama

Proč vyrazit do údolí Schnalstal - Val Senales. Perfektní sníh, adrenalin i relax

Pokud se chystáte za sněhem do Rakouska, vydejte se do Tyrolska. Je to totiž opravdové srdce Alp a místo, které si ihned zamilujete. Doslova ráj na zemi.

Foto: iStock

Do Tyrolska můžete vyrazit na romantický pobyt s partnerem, s rodinou za lyžováním nebo partou přátel za takovým dobrodružstvím, jako jsou skialpy, sněžné skútry nebo sněžnice. Těšit se můžete na překrásná údolí a jezera, ledovce a nekonečné výhledy. Za srdce vás Tyrolsko chytne také díky vynikající kuchyni, kvalitnímu vínu a přátelské povaze místních obyvatel.

Dobrým tipem k nezapomenutelné zimní dovolené je údolí Schnalstal - Val Senales, které si vás nadobro získá. Ukáže vám rozdílnost mezi francouzskými Alpami, které jsou lyžařskou velmocí, a rakouskými i italskými kopci, kam míří turisté prakticky celoročně.

Lyžujte tady od září do května

Zimní sezona startuje v údolí Schnalstal - Val Senales dokonce už v září a končí začátkem května. Sněhové podmínky jsou perfektní, protože se jedná o oblast na ledovci, kde se můžete těšit na 300 slunečných dní v roce. Výjimečností střediska je jeho položení v nadmořské výšce 3 212 m. n. m. Z městečka Maso Corte se do něj dostanete za necelých deset minut. A pak už se můžete těšit na dokonalé pohledy na údolí, hory ze všech stran a bombardino v nejvýše položeném hotelu, které rozhodně musíte ochutnat.

Ale pozor, nečekejte zde bary, jednu restauraci vedle druhé a kavárny. Oblíbené aprés-ski si dopřát samozřejmě po lyžování můžete, ale kouzlem tohoto střediska je právě jeho klid a spíše rozmanitost v podobě wellness hotelů, malých roztomilých podniků a možnosti užít si po aktivitách ten nejlepší relax, třeba ve venkovním vyhřívaném bazénu nebo v pohodlném ušáku s knížkou a skleničkou vynikajícího místního vína.

Zábava pro pravé dobrodruhy

Lyžování je prima, ale že byste chtěli vyzkoušet něco nového a akčního? V tom případě je Schnalstal - Val Senales správným místem i pro vás. Jižní Tyrolsko je jako stvořené pro milovníky stále více a více oblíbeného sportu - skialpinismu. Například horský hřeben Schnalskamm s mohutnou horou Weißkugel a mnoha dalšími třítisícovkami patří k nejkrásnějším oblastem pro lyžařské túry v Alpách. 

Možností, kam si "vyšlápnout" na lyžích, je tu nespočet. Ale pozor, s touto aktivitou doporučujeme obrátit se na profesionálního průvodce, který se postará nejen o ten nejlepší doprovod, ale také o vaši bezpečnost. Váš doprovod vás vyvede mimo sjezdovky a těsně pod samotný vyčnívající mrazivý ledovec. Naučí vás nejen, jak s těmito speciálními skialpinistickými lyžemi pracovat, jak se na nich pohybovat, ale také, jak na ně nalepit tzv. stoupací pásy, díky nimž nebudete s každým krokem podkluzovat. Nejlepší na tomto výletě je pak sjezd mimo sjezdovky. Hluboký sníh, neposkvrněná krajina a v nohách zdolaný naprosto dokonalý vrchol, z něhož sjedete s tím největším úsměvem na tváři.

Vzhůru do přírody

Pokud by na vás byl takový sport příliš adrenalinový, nazujte na své zimní boty sněžnice a vyrazte prozkoumat místní přírodu. Tato aktivita je vhodná i pro začátečníky, ale garantuji vám, že se u ní zapotíte tak, jako třeba na výletě na běžkách nebo při svižném turistickém výšlapu. Vydejte se opět s průvodcem přes zamrzlé jezero a přes krásnou bílou krajinu až k obrovské ledovcové jeskyni. Je to nezapomenutelný zážitek. Tento přírodní úkaz, který pomalu ustupuje, mizí a za pár let po něm pravděpodobně nebude ani památky.

Proč vyrazit do údolí Schnalstal - Val Senales?

Třeba proto, že se vám Jižní Tyrolsko zaryje hluboko pod kůži. Svou jedinečností, odlišností od "profláknutých" velkých středisek, večernímu klidu, vínu a proseccu, domácí gastronomii a té vůni, která tak nějak k zimě a přírodě patří. A proč ještě?

  • Lyžařské podmínky jsou tu na jedničku, takže je jedno, zdali sem vyrazíte v prosinci, tak jako my, anebo na konci března.
  • Vybavení nemusíte vozit s sebou. V městečku Maso Corto si můžete vše půjčit za pár korun (čti eur).
  • Kromě lyžování si můžete vyzkoušet skialpy, sněžnice, ale také 3,3 km dlouhou sáňkařskou dráhu.
  • Na své si přijdou i milovníci běžkování. Pro ně je tu připravená trať Hochjoch nebo okruh Lazaun.
  • V tomto areálu se natáčel film Everest, a tak se na ten menší a evropský můžete podívat pořádně z blízka.
  • Údolí je známé také díky náhodnému nálezu z roku 1991 více než 5 tisíc let staré mumie pravěkého člověka "Ötziho", dnes uložené v muzeu v Bolzanu.
Lipovská: Dvořák o můj život neusiluje, porušuje ale zákon a není dobrým ředitelem ČT | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama