reklama

New Orleans: Americké město, kde se žije naplno

Napadlo by vás někdy vydat se do New Orleans? Našli jsme spoustu důvodů, proč by mělo.

Foto: archiv Julie Urbišové

Novinářka Julie Urbišová žije v New Orleans přes deset let. Proto jsme se zeptali na její oblíbená místa i na důvody, které ji tehdy přivedly právě sem. Její vyprávění rozhodně naláká i vás.

A kdybyste o městě chtěli vědět ještě víc, než Julie prozradila v následujícím rozhovoru, mrkněte na její blog, anebo si přečtěte její knihu, která právě vyšla.

Amerika má pouze tři města - New York, San Francisco a New Orleans, řekl kdysi Tennessee Williams. Proč je zrovna New Orleans stejně důležité jako New York?

Myslím, že Tennessee Williams se snažil ukázat, že tato tři města mají mnoho společného - jsou výjimečná architekturou, jsou to opravdová města v evropském slova smyslu s centrem, jaká třeba v Atlantě, Houstonu nebo Los Angeles nenajdete. Všechny tři jsou to přístavy, takže byly vždy otevřené všem možným národům přijíždějícím do Ameriky. A podle toho vypadá jejich složení. Jsou to speciální místa namíchaná kulturami a tradicemi ze všech možných světadílů. Konkrétně v New Orleansu jsou to francouzské a španělské vlivy, do toho otroci z Afriky, po válce ve Vietnamu sem přijela velká vietnamská komunita a v posledních desetiletích jsou to přistěhovalci z Hondurasu a Mexika. Z toho vznikají festivaly, skvělé restaurace a smíšená přátelství a manželství.

Čím je pro vás tohle město výjimečné?

Barevností, přátelskou atmosférou, nádhernou architekturou, neuvěřitelnými lidmi a jejich příběhy, hudbou na každém rohu, schopností zdejších přijmout každého mezi sebe a oslavovat život. Možná to zní jako fráze, ale město leží na tak "špatném" místě, že jej po staletí ohrožují hurikány, záplavy, tropické nemoci, že se za tu dobu zdejší naučili využívat svého času na zemi naplno. Sem se jezdí odpočívat, sem se jezdí oslavovat, opíjet se - v New Orleansu je legální popíjet na ulici oproti většině USA, sem se jezdí zapomenout na vše během karnevalu.  

Co přivedlo do New Orleans vás?

Poprvé jsem sem přijela v roce 2007 jako studentka na výměnný pobyt na University of New Orleans. Bylo rok a půl po Katrině a podle toho město pořád vypadalo. Všichni v Česku se mě ptali, jestli se toho nebojím, ale já na nějaké komplikace vůbec nemyslela. Měla jsem někde hluboko v sobě touhu jet právě do New Orleansu. Asi kvůli jazzu a kvůli tomu, že hrozně ráda objevuju nové národy. Je pravda, že město bylo ještě hodně zpomalené, věci nefungovaly a mnohé čtvrti byly polorozpadlé, ale viděno dnešním pohledem - právě tento zážitek byl jedním z nejsilnějších. Teď po letech, když vidím, jak se město dalo dohromady a roste velkou rychlostí, už se mi ani nechce věřit těm mým vzpomínkám.

V jakou roční dobu je to tu nejhezčí?

Nejlepší je přijet do New Orleansu brzy na jaře - tedy březen, duben, pozdní podzim také doporučuju - říjen, listopad nebo vánoční doba. Na jaře všude kvetou japonské magnolie, počasí je příjemné na prozkoumávání města i okolí. V květnu už začíná regulérní léto s vysokou vlhkostí, takže léto mohu doporučit těm, kteří mají rádi saunu. Venku je totiž podobně. Na jaře je tady velký počet festivalů, z nichž nejznámější je Jazz Fest. Na podzim je to zase Voodoo Fest. Vánoce jsou tu nádherné kvůli výzdobě především v bohaté části města Uptown. Viktoriánské vily zářící světly si můžete vychutnat z tramvaje projíždějící hlavní třídou St. Charles Avenue.

S jakým výletem je fajn návštěvu New Orleans spojit - odkud kam, a kolik dní je nejlepší tady strávit?

Celá Lousiana je kouzelná - je to pro nás úplně nová příroda. Bažiny, močály, rozlehlá jezera. Doporučuji zůstat v New Orleansu a odtud podnikat výlety. Jedním z výletů by mohly být plantáže, které jsou zhruba hodinu cesty autem. Z nich nejkrásnější je určitě Oak Alley Plantation, informačně nabytá je Whitney Plantation, která je novodobým muzeem otroctví a o které také píšu v knize Doma v Nola. Hned vedle ní je pak plantáž, kde se natáčel Tarantinův film Django.

Dalším výletem pak mohou být bažiny, existuje mnoho agentur, které tyto výlety organizují a je dobré se jim svěřit. Odjezd bývá většinou z města a vybrat si můžete mezi projížďkou kajakem nebo v rybářské lodi. Místní průvodci se v bažinách dobře orientují a často vás dovedou i za aligátorem. Obecně se dá zvládnout NO za tři dny. I s výlety je ideálních pět až šest dní.

Jaké místo tu máte nejradši?

Vždycky jedu ráda do centra - do původní tzv. Francouzské čtvrti, kde jsou ty nejstarší neworleanské ulice. Procházím se malými uličkami s galeriemi a kavárnami a trochu se cítím jako doma. Procházka kolem pomalé Mississippi je vždy uklidňující. Stejně jako procházky starými hřbitovy, které jsou v NO turistickou atrakcí, jak jsou krásné. Milujeme zdejší parky - nejvíc asi City Park, kde stojí jak Muzeum umění, ale také je tam nádherná "Sculpture garden", tedy zahrada se sochami. Po procházce tam je hned vedle kavárna Cafe du Monde, kde se prodávají zdejší tradiční koblížky Beignes.

Co dalšího rozhodně musím vidět nebo zažít?

Karneval - Mardi Gras. Ten právě skončil a je to událost roku. Jezdí sem každý rok přes milion turistů. Tradici Mardi Gras sem přivezli Francouzi a od té doby se sice mnohokrát proměnila, ale pořád funguje. Je to šílenství v ulicích, které trvá dva týdny. Lidé se neuvěřitelně baví, hrozně to prožívají a oblékají se do nápaditých kostýmů, do kterých jsou schopni vrazit stovky dolarů. 

Doporučíte nějaký hezký hotel, kavárnu, vyhlášenou restauraci?

Má oblíbená kavárna v centru je Café Envie na ulici Decatur. Nejlepší kafe ve městě a artové prostředí, kde se pravidelně mění "umění" místních umělců na zdech kavárny, které se dá koupit. Zážitek je zajít na oběd do restaurace Commanders Palace v Uptownu. Specialitou je tady například želví polévka. Ke každému hlavnímu chodu je zde navíc během oběda v nabídce Martini za pouhých 25 centů a zdejší to velmi dobře vědí. Určitě pak doporučuji večer navštívit Frenchmen Street. To je ulice, na které je jeden jazzový klub vedle druhého. Stačí chodit od dveří ke dveřím a poslouchat všechny ty hudební zázraky zdejší scény. Nejstarší neworleanský jazzový klub Preservation Hall je pak speciálním místem pro fanoušky tradičního jazzu. Atmosféra, jakou jinde nezažijete. Jen se připravte na dlouhé fronty před začátkem koncertu. Vyplatí se ale počkat! S hotely nemám zkušenost, ale je tady velké množství Airbnb a ty jsou skvělé. Člověk se tak dostane do čtvrti, kam by jinak určitě nezavítal. Například čtvrť Marigny nebo Mid City jsou fajn. Jen obecné upozornění, že je zde velká kriminalita, a tak nedoporučuju vydávat se večer pěšky do prázdných ulic.

reklama
reklama
reklama