reklama

Na podzim do Chorvatska? Překvapí vás možnosti lázeňské turistiky a hezké počasí

Chorvatsko má většina z nás spojeno s letní dovolenou na pláži průzračného Jadranu. Jenže málokdo ví, že tato země nabízí i skvělé možnosti relaxace v některých z místních lázeňských středisek.

Foto: archiv PR, Daruvar, Photo: Ivo Biočina / CNTB

Také patříte mezi skupinu lidí, kteří mají Chorvatsko spojené s koupáním u čistého Jadranu nežli s lázeňskou péčí? Lázeňství není v této zemi žádnou novinkou a díky rozličným zdrojům termálních vod je nabídka opravdu široká.

Přestože se Chorvatsko pomalu halí do podzimního kabátu a příroda začíná hrát všemi barvami, počasí zůstává příjemně teplé s teplotami kolem 20 stupňů. Přinášíme vám pár tipů, kam za relaxem a zdravím vyrazit.

Okolí Krapiny a Zagorje

V lázních Krapinske Toplice (toplice jsou v překladu lázně) můžete kromě léčivých termálních vod a široké škály fyzioterapeutických procedur využít i léčivé bahno, tzv. fangu. V těchto lázních si přijdou na své i potápěči, kteří se zde můžou potápět s plnou výbavou. Začněte své podvodní dobrodružství pod vedením zkušených instruktorů, pokračovat už pak můžete sami v průzračně modrém Jadranu.

Co tady můžete vidět? Výlet po okolí by měl zahrnovat například město Marija Bistrica s mariánskou svatyní, kterou navštívil i papež Jan Pavel II. Zajímavostí pro všechny zájemce o historii bude jistě Neandertálské muzeum v Krapině.

Na cestě do Slavonie

Slavonie je méně známá oblast Chorvatska. Na cestě tam stojí za to se zastavit v lázeňském městě Daruvar, kde se nachází léčivé termální prameny. Chcete-li pocítit kouzlo tohoto města, vydejte se na procházku do nejstaršího kontinentálního lázeňského parku v Chorvatsku, který je plný charakteristických objektů lázeňské architektury. Zajímavostí Daruvaru a lázní Bizovačke Toplice (leží ještě o něco dále na východ) je skutečnost, že termální vody jsou slané. Tento jev je pozůstatkem Panonského moře, které pokrývalo tyto oblasti před více než půl milionem let. Teplota termálních vod dosahuje až 96 °C.

Co tady můžete vidět? Střední a východní regiony Chorvatska se také vyplatí prozkoumat, a to kvůli jejich jedinečné kráse. Ti, kteří hledají kontakt s přírodou během horských výletů, by neměli minout chráněnou krajinnou oblast Papuk. Ani milovníci vína zde nepřijdou zkrátka, nedaleké město Kutjevo uspokojí nejednoho milovníka. Naopak ti, co jsou vyznavači spíše rybolovu, ať zamíří k rybníkům v okolí Končanica.

Okolí města Karlovac

Termální lázně Topusko, které se nacházejí jihovýchodně od města Karlovac, vděčí za svou jedinečnost termálním vodám sopečného původu (při teplotě asi 68 °C), které jsou vhodné pro léčbu a rehabilitaci nervové, svalové a pohybové soustavy. Toplice Lešće s termální vodou o teplotě asi 33 °C si vás získají idylickým klidem, horským vzduchem, a to díky jejich malebné horské poloze na řece Dobře.

Co tady můžete vidět? Z termálních lázní v Lešće je to jen krok do horského masivu Gorski Kotar, kde se hory potkávají s mořem. Najdete zde i několik působivých jeskyní, jako je např. Vrelo v městečku Fužine (dostupné i lidem se zdravotním postižením) nebo jeskyně Lokvarka nacházející se v městě Lokve. Národní park Risnjak je známý svými medvědy a fantastickým výhledem - odsud dohlédnete až na ostrovy v Kvarnerském zálivu! Třešničkou na dortu může být návštěva nejstaršího a nejkrásnějšího národního parku v Chorvatsku - Plitvická jezera, která jsou pod ochranou UNESCO.

Levínský: Nakažených je až 400 tisíc. Promořování nefunguje, nemocnice ho nepřežijí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama