reklama

Na cestách: Zpomalte a nasaďte úsměv. Přistáváme na Bali

Co na tom Bali všichni mají? Jela jsem to vyzkoušet. Mou cílovou destinací a výchozím bodem pro další výletování se stalo pobřežní městečko Canggu. O rezorty je v něm nouze. Vedle sebe tu žijí místní a podnikavci z celého světa. Krom toho tady potkáte mnoho surfařů a digitálních nomádů.

Foto: iStock

Canggu samozřejmě není jedinou možností. Naopak. Dovolenou lze strávit třeba v Ubudu. Tam se odehrával příběh knihy Jíst, meditovat, milovat. Další místa, kam v jižní části ostrova míří turisté, jsou Kuta nebo menší Seminyak. Klidnější, hlavně během tzv. deštivé sezóny, je severní pobřeží. 

Já jsem navštívila rybářskou vesničku Permuteran známou díky projektu na obnovu korálových útesů. Turisty jsem tu v polovině ledna počítala na prstech ruky. A déšť naštěstí také. 

Ale zpět do Canggu. Do nosu se mi poprvé dostala vůně linoucí se z vonných tyčinek. Ty hořely zapíchané v obětinách u silnic, v zahradách i podél pláží. Oči zaměstnával pohled na rýžová políčka všude kolem. Pozorovala jsem místní, kteří se na mě zubili tak, jak to umí snad jen Balijci. Stačilo několik minut a stalo se mi to, co všem tady na Bali. Zažila jsem lásku na první pohled. 

Bydlela jsem ve vile v krásné zelené zahradě. Domek si dlouhodobě pronajímá česko-slovenský pár a já v něm měla pokojíček s vlastní koupelnou. Co je ale důležité – žili jsme tu společně s balijskou rodinou. Pokud se chystáte na Bali, doporučuji vám udělat totéž. Ochutnáte tradiční dobroty, které ani v místním warungu neseženete. Když budete mít štěstí, podíváte se na ceremonii přímo v chrámu. Sama jsem byla svědkem toho, jak se místní několik hodin dostávali do transu, křičeli, plakali, omdlévali a obětovali kuřata a jinou drůbež. A když ne, prostě se jen necháte nakazit klidem, který z Balijců doslova čiší. 

Pokud je to na vás až moc exotiky nebo se bojíte jazykové bariéry, ubytujte se u některého z Čechů, kterých tu žije spoustu. Stejně jako kdekoli jinde na světě, i tady funguje Airbnb.com. Jestliže jste zvyklí používat Booking.com, zkuste hledat ubytování typu „homestay“. Pokud vás na Bali netlačí čas a máte dobrodružnou povahu, na prvních pár dnů si pronajměte hostel či hotel. Tam se poptejte třeba někoho z personálu, určitě vám doporučí některého ze svých příbuzných, u kterého můžete strávit zbytek dovolené. Další možností pak je přidat se do facebookových skupin Češi a Slováci na BaliBali Housing and Accommodation nebo Bali expats.

Bez motorky "ani krok"

Jakmile jsem dorazila, půjčila jsem si motorku. Čím déle ji máte, tím levněji vás vyjde. Jediným pravidlem na silnici je, že žádná pravidla neexistují. Spolehněte se také na to, že bez motorky, minimálně v Canggu, neujdete ani 500 metrů. V horším případě vás sejme skútr, v tom lepším prožene smečka psů. A z těch jsem měla obzvlášť hrůzu. Bývali zjizvení, váleli se na silnicích nebo podél nich a cenili zuby. Chodníky tu nebyly. A proplétat se v takovém provozu autem bylo o nervy. Nemusíte se bát. Já seděla poprvé za řídítky, poprvé na levé straně silnice, poprvé v provozu, který jsem doteď znala jen z televizních dokumentů. A šlo to. Balijci totiž jezdí velice opatrně. 

S motorkou jste dokonale mobilní a můžete vyrazit na snídani. Lepší vejce Benedikt s avokádem a holandskou omáčkou jsem v životě nejedla. Nad výběrovým kafem na chvilku zapomenete, že nejste v hipsterské kavárně v evropské metropoli. Čekali jste něco víc indonéského? Pro mě začínala exotika vždycky až po snídani. Když spadlo mango ze stromu nebo dozrály banány, šla jsem připravit smoothie. Když ne, skočila jsem na trh, kde mi místních trhovkyně po čuchu vybrala ty nejlepší kousky výměnou za to, že jsem se naučila nové indonéské slovíčko. A navrch přihodila několik limet.

Ostrov jídla

Zlatý hřeb dne byly večeře. V Canggu najdete spoustu zápaďáckých podniků s balijskou obsluhou. Ceny pražské. Nebo se můžete doslova za pár korun parádně najíst v některém z místních warungů. Určitě vyzkoušejte salát Gado Gado s arašídovou omáčkou, smaženou rýži Nasi Goreng a smažené nudle Mie Goreng či kuřecí satay. 

Po týdnu obžerství už se tu leckdo nevejde do džínů, ve kterých přijel. Naštěstí mluvíme o centru jógy a surfování. I v mém případě bylo načase využít toho. Za jógu si tu připlatíte, ovšem úroveň služeb v této oblasti je vynikající. Jeden ze zaměstnanců vám zastaví provoz, abyste bez problémů zabočili ke své škole, další vám zaparkuje motorku a přikryje sedlo, aby nebylo po cvičení příliš rozpálené od sluníčka. Hodina probíhá v nádherném altánu obklopeném ještě krásnější zahradou. Když nám lektorka na první hodině radila, abychom zavřeli oči, nedokázala jsem to. Nemohla jsem se vynadívat.

Masérka až domů

Z toho všeho debužírování, jógování a lekcí surfování, se velice jednoduše stane, že vám začnou docházet finance. Naštěstí tu je oceán, podél kterého se dá běhat gratis. Až budete mít sportovního vyžití až až, nechte se namasírovat. Je paradoxní, že jedna z nejlevnějších možností je objednat si masérku domů. Kde sehnat takový kontakt? Stejně jako v případě ubytování – prostě se musíte ptát. S lekcemi surfování se ale na Balijce raději nespoléhejte. Často nemluví dobře anglicky a nedovedou vám techniku správně vysvětlit. Ještě jedna věc je tu zadarmo a zároveň k nezaplacení. Sledování západů slunce na pláži. 

Lepší než západ slunce je už snad jen jeho východ. Pokud si přivstanete, můžete absolvovat noční výšlap třeba na sopku Batur a pozorovat východ slunce z jejího vrcholu. K Bali také neodmyslitelně patří chrámy. Já jsem navštívila ten z padesátitisícové bankovky.

Na další ostrov

Až vás život v ráji omrzí, udělejte si výlet po přilehlých ostrovech. Ještě se rádi vrátíte "domů" do Canggu. Vyjet ovšem stojí za to. Klasika jsou ostrovy Gili, Lembongan nebo Nusa Penida. Kapitolou sám o sobě je Lombok, kde jsou podle mě nejnádhernější pláže, ale nejméně milí obyvatelé. Moje srdcovka je ostrov Flores společně s Národním parkem Komodo. Místní jsou usměvaví podobně jako Balijci, na rozdíl od Bali tady zažijete opravdovou Indonésii. Ať už ale odfrčíte kamkoli, počítejte, že cesta trvá vždycky celý den. Loď určitě neodjede včas a cesta na ní bude trvat možná dvě a možná taky sedm hodin. Let vám pravděpodobně přesunou. A nevěřili byste, jak dlouho může trvat check-in a check-out v hotelu. Takovéhle malichernosti vás tu ale překvapivě vůbec nerozhází.

reklama
Doporučené recepty
    reklama