reklama

Na cestách: Vydejte se za poznáním do Maroka

Už vás nebaví jenom relax v hotelovém resortu na břehu moře, ale rádi byste se vydali za poznáním? Vydejte se do Maroka na okruh královskými městy. Zajímavostí a krásy má tato africká země na rozdávání.

Foto: iStock

Proč se vydat zrovna do Maroka? Důvodů je víc. V první tadě je to "dostupná" exotika. Bezpečná země, která leží na severu Afriky, takže letadlem relativně blízko. Bude vás příjemně překvapovat a udivovat na každém kroku. Uvidíte křivolaké uličky medín starověkých měst, v poušti potkáte kočovníky na velbloudech, ochutnáte proslulou marockou kuchyni a třeba si odvezete koženou kabelku nebo koření. 

Do Maroka míří stále více Čechů, což potvrzuje Stanislav Zima, marketingový ředitel EXIM Tours: "K velmi oblíbeným patří okruh královskými městy Maroka. Organizujeme ho již několik sezon a jsme schopni uskopokojit i ty nejnáročnější turisty.

Barvírny kůží v Efezu

Putování může začít například v Efezu. Záběry ze zdejší přírodní barvírny kůží nemohou chybět v žádném cestopisu o Maroku. Vaše obavy, že zápach z kádí,v nichž jsou kůže ponořeny, vás bude obtěžovat, jsou zbytečné. Hned u vchodu totiž dostanete kytičku máty. Při procházce areálem k ní potom můžete kdykoli přivonět a osvěžit se. V přilehlém několikapatrovém objektu si pak můžete koupit výrobky z kůží snad všech barev světa.

A kdyby vám někdo zavázal oči a dal vám do ruky kus spodního prádla, málo kdo z vás by poznal, že jde o kvalitně zpracovanou teletinu a ne o čisté hedvábí. V nejstarším královském městě Fez se také nachází bludiště starověkých uliček, tzv.medina. Bez marockého průvodce byste měli hodně starostí dostat se ven.

Vzhůru do Casablancy

Jinou atmosférou na vás dýchne třiapůlmilionová Casablanca. Má vše, co od metropole očekáváte. Široké bulváry, mohutné přepychové hotely, noční kluby a prstenec sídlišť. Ale její návštěvník ze všech koutů uvidí mešitu Hassana II. Má dvěstěmetrový minaret na jehož špici je laser, mířící na Mekku. Výstavba novodobého divu světa trvala třináct let, a to mezi roky 1980 až 1993. Prostor mešity na břehu Atlantiku pojme až dvacet pět tisíc lidí. Raritou je, že do mešity mohou vstoupit i nevěřící. Tuto šanci máte málo kde.

Královské město Marrákeš

Založila je na úpatí bájného Atlasu v 11. století sultánova žena, která na něj čekala právě zde v době nekonečných válek. Město patří k nejnavštěvovanějším místům země. Ročně sem zavítá na dva miliony turistů, což je dvojnásobek počtu jeho obyvatel. Nikdo si nenechá ujít návštěvu náměstí Jemaa el-Fna. Od večerních hodin až dlouho do noci tady uslyšíte směsici domorodých písní, můžete naslouchat barvitým vyprávěním lidových umělců. Narazíte tady na chovatele kober, které za zvuků flétny předvádějí svůj úchvatný tanec. Buďte ale opatrní při fotografování. Za každý záběr na toto unikátní divadlo od vás budou požadovat poměrně velké částky. Není vyjimkou, že za foto kobry zaplatíte v přepočtu až 500 korun. Lehce ale propadnete kulinářské nabídce a pochutnáte si na marockém tadžinu. Ve speciální keramické nádobě přikryté keramickou poklicí se po dlouhou dobu dusí různé druhy zeleniny, bramor a spolu s tím kuře nebo ryba či skopové maso. Chutná to báječně, tak jako celé Maroko.

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama