reklama

Na cestách: Proč navštívit Tunisko, zemi dlouhých písčitých pláží

Země, která naplní vaše sny o krásné dovolené, ať už toužíte po odpočinku na pláži, objevování historie, hraní golfu s výhledem na moře nebo cestování do africké pouště. Vydejte se objevit Tunisko i vy.

Foto: iStock

Toužíte po bezstarostné dovolené v dostupné exotice, milujete moře a dlouhé bílé písčité pláže, ale také rádi objevujete místní kulturu, obdivujete historii, nebo se rádi vydáte na výlet do pouště? Pak je pro vás Tunisko jako stvořené. Ať už zamíříte na pevninu, nebo zvolíte oblíbený ostrov Džerba.

Tunisko leží na severu afrického kontinentu, letadlem jste tady přímo z České republiky zhruba za dvě hodiny. Fungují tu tři mezinárodní letiště, a to v hlavním městě Tunisu, v Monastiru a na ostrově Džerba. Nejpohodlnější je využít služeb některé cestovní kanceláře, která může nabídnout výhodnější ceny v různých hotelových resortech. Cestovat ale můžete i na vlastní pěst, do Tunisu létá pravidelná linka a ubytování si můžete zařídit sami, dost možná se vám bude líbit v některém z menších butikových hotelů. Tunisko je arabskou zemí, bývalou francouzskou kolonií, kde se domluvíte francouzsky, ale i anglicky.  

Dlouhá letní sezóna

Mezi oblíbená letoviska patří Sousse, Hammamet, Monastir, Nabeul, Mahdia, Yasmin nebo Port El Kantaoui. Jde o pobřežní oblasti, jež mají příjemné středomořské klima. Turistická sezona tady začíná začátkem května a končí až v říjnu. V letních měsících tady teplota často přesahuje tropickou třicítku, což ve spojení se svěžím vánkem od teplého Středozemního moře slibuje skvělé podmínky pro dovolenou. Oceníte to zejména, patříte-li mezi plážové povaleče nebo máte menší děti. Pláže mají pozvolný přístup do moře, jsou široké a dlouhé často až desítky kilometrů. Pokud nemáte rádi velká vedra a hodláte spíše cestovat a objevovat, než trávit čas na pláži, vydejte se sem v květnu, v září nebo až v říjnu.

Po stopách historie

Historických městeček je v Tunisku spousta, mnoho takových najdete právě v blízkosti letovisek. Budete- li přímo v hlavním městě Tunisu nebo poblíž, nenechte si ujít Kartágo (ázev vznikl z fénického "Kart Hadašt", čili Nové město). Z původního antického obchodního a kulturního centra zůstaly po skončení punských válek už jen ruiny, ale i ty stojí za vidění. Projděte si zbytky Antoniových lázní nebo navštivte Muzeum Kartága. Ještě starší než Kartágo, je přímořské letovisko Sousse, kterému se přezdívá perla Tuniska. Navštívit tady můžete pevnost s hradbami, ale také přístav. Podobné zážitky vám nabídne také další turistické letovisko Hammamet, které bylo založeno už v 10. století jako rybářský přístav. K vidění je tady třeba hradbami obehnaná pevnost z 15.století, odkud je krásný výhled na moře. Pokud se vydáte na ostrov Džerba, určitě si nenechte ujít návštěvu starobylé Synagogy v Ghribě, která je nejstarší stavbou svého druhu v Africe.

 Skvělé jídlo

Ať už budete jíst v hotelovém resortu nebo navštívíte některou z místních restaurací, můžete se těšit na arabskou kuchyni s mnoha chutěmi, které nabízí i ta středomořská. Můžete ochutnat skvěle upravené pražmy a mořské plody včetně například carpaccia z chobotnice, tradiční kuskus a k tomu všudy přítomnou čerstvou zeleninu. Výtečný je například salade tunisienne - salát z nadrobno nakrájené sezonní zeleniny nebo mechouia, což je salát z rajčat, paprik vařených vajec, tuňáka a kaparů. Mezi další tradiční pokrmy patří i brik, což je smažený piroh plněný vejcem, tuňákem, mletým masem nebo bramborami. Prakticky ke každému jídlu se tady podává harissa, což je ostrá pasta z chilli papriček, kterou si odsud mnozí lidé vozí jako suvenýr, podobně jako olivový olej.

 Místní kultura

Lidé jsou tu milí, přátelští a pohodoví. Nejvíce místních obyvatel potkáte, když vyrazíte do města. Z hotelového resortu se pohodlně a levně dostanete žlutým místním taxi. Taxikáři jsou tady vstřícní a tento druh dopravy je bezpečný. Tu pravou atmosféru nasajete na tržištích, která bývají situována v historických centrech měst, v tzv. medinách. Buďte připraveni na to, že vám budou trhovci své zboží někdy až vnucovat a když si budete chtít něco koupit, počítejte s tím, že se tu smlouvá, konec konců je to stejné jako v ostatních arabských zemích.

Kupte si tady třeba tradiční tuniskou barevnou keramiku, koření, olivový olej nebo výrobky z kůže. Bývají levnější než v Evropě a výběr je velmi široký. Počítejte proto s tím už při odletu a v kufru si nechte místo na suvenýry, které vám budou Tunisko ještě dlouho připomínat. Minimálně do té doby, než se sem zase vrátíte zpátky.

reklama
Doporučené recepty
    reklama