reklama

Lisabon: Světové město na konci Evropy

Pokud očekáváte od své dovolené spoustu slunce, moře na dosah, hory v okolí, malebný urbanismus, sportovní nadšení i výbornou kuchyni, která nestojí majlant, vyrazte do Lisabonu.

Foto: Thinkstock

I když je hlavní město Portugalska nejvzdálenější západní metropolí v Evropě, vyplatí se tady strávit i jen prodloužený víkend. Půl miliónový Lisabon má totiž spoustu lákadel: nejdelší most a největší oceanárium v Evropě, výtečnou kuchyni, čerstvou zeleninu i ovoce, chutné víno a spoustu památek i moderní architektury. 

Tohle město vás překvapí svou rozmanitostí: miniaturní klikaté uličky připomínají Prahu, kopcovitý terén, přímý přístup k moři nebo socha Ježíše Krista nad městem zase třeba Rio de Janeiro a pálivé slunce nebo dlouhý most přes řeku zase třeba San Francisko. Lisabon má mnoho tváří, ale každou z nich stojí za to objevit. Na druhou stranu kvůli ekonomické krizi, která Portugalsko vydatně zasáhla, se úroveň života zdejších obyvatel trochu pozměnila, takže tu můžete také potkat spoustu žebráků či laciných obchodů s nepotřebnými cetkami, ale také zde výhodně nakoupíte nejen běžné potraviny nebo oblečení. Ovšem nic z toho Lisabonu neubírá na přitažlivosti. Dokonce se dlouhá léta považuje za jedno z nejromantičtějších měst, ve kterém si vychutnáte nejen plnou chuť pravého portugalského vína ale i neopakovatelný západ slunce do vod Atlantiku. 

Vysoké barevné domy s ušmudlanou omítkou působí oprýskaně, ovšem dodávají městu autentickou atmosféru. Úzké uličky zasazené v kopcích města zase v sobě skrývají spoustu příjemných zákoutí (i stínu) a i obchůdků či dílen, ve kterých můžete drze nahlédnout pod ruce třeba výrobci dřevěných lodí, kožené obuvi nebo pletených košíků. 

V tomhle městě se při procházce městem trochu zadýcháte: Lisabon se totiž rozprostírá na celkem malé ploše na celkem sedmi kopcích. Ovšem i pro lenochy je tu řešení - jízda charakteristickými tramvajemi. Třeba právě číslo 28, historický vehikl na kolejích objíždí ty nejznámější dominanty města - například hrad Sao Jorge. Jezdí každou chvíli, ovšem před nástupem se obrňte trpělivostí. Turistická atrakce je v sezóně dost vytížená, takže je možné, že se do některých spojů ani nevejdete. Z vrcholu kopce po příjezdu pak můžete pohodlně sejít skrze historickou čtvrť Alfama k řece Tajo, kde se rozprostírá velké náměstí Terreiro do Paço s impozantní sochou krále Josefa I. 

Za návštěvu rozhodně stojí i Bairro Alto nebo Chiado, dvě čtvrtě v západní části centra, které se pyšní luxusními obchody, historickými kavárničkami s výbornou brazilskou kávou nebo tradičními obchody či restauracemi a večerními bary. A když už si budete chtít zahrát na pravého turistu, vystůjte si frontu na lanovku (Ascensor da Glória), která vás odveze právě do Bairro Alto. Tam také narazíte na další dnes už turistickou atrakci - železný výtah Santa Justa z počátku 20. století, ze kterého je krásný výhled na Lisabon. 

Co ovšem Portugalci umí nejlépe, jsou pečené ryby a víno. Takže jakmile navštívíte Lisabon, zapadněte do autentické restaurace, která se nenachází na turistických trasách, a objednejte si jejich lahůdku bacalhau s pečenými bramborami a červené víno k tomu (ve většině restaurací stejně tuhle kombinaci najdete na jídelním lístku nejčastěji). Na kávu se vypravte do skutečné kavárny, kde si také s velkou pravděpodobností budete moci vybrat i nějakou po domácku upečenou sladkost.  Doporučuju ochutnat typický portugalský skvost - Pastéis de Nata nebo Pastéis de Belém, jedná se o sladký našlehaný pudinkový krém na listovém těstě. 

Zatoužíte-li se alespoň na chvíli ocitnout ve vodním světě, zamiřte do oceanária, které se nachází ve čtvrti Parque das Naçoes. Tuto část Portugalsko před osmnácti lety vybudovali pro tehdejší EXPO a dodnes je považována za nejmodernější v Lisabonu. Ze stejné doby pochází také most přes řeku Tejo, pojmenovaný po mořeplavci Vasco de Gamy. Délka mostu činí přes 17 kilometrů, takže přejezd přes něj je skutečně zážitkem. 

reklama
Doporučené recepty
    reklama