reklama

Karibský ostrov ve tvaru motýla: Poznejte Guadeloupe, místo protikladů

Cestujete rádi, dáváte přednost slunci, ale nechcete se úplně "uvařit"? Pak se vám bude líbit jeden z Karibských ostrovů, stále zelený Guadeloupe. Prohlédnete-li si ostrov z ptačí perspektivy, bude vám připomínat obrovského motýla s doširoka rozevřenými křídly. Co všechno tento francouzský zámořský department nabízí?

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Guadeloupe je francouzský zámořský departement ležící v Karibském moři. Jde o větší dvouostrov, připomínající rozevřená motýlí křídla, a několik drobných ostrůvků okolo. Je mimořádně zelený, bohatý na překrásné pláže s různými druhy písku a bujnou přírodu, jejíž součástí je i aktivní vulkán. 

Ostrov jsem nedávno navštívila a s sebou domů si přivezla nepočítaně milých zážitků, které nijak nezastínilo ani nepěkně připálené čelo. Tamní obyvatelé jsou přátelští, moře dostatečně teplé, obloha lehce náladová a místní čokoláda bezkonkurenční.

Ostrov jsme (já, manžel a naše dvě děti) procestovali křížem krážem, navštívili většinu turisticky oblíbených míst, ale i několik lehce utajených a doporučených naším "panem domácím".

  Člověk, který cestuje s touhou dozvědět se, cestuje přes všechny dálky hlavně k sobě samému… Jan Werich cestování

Guadeloupe je unikátní díky velké rozmanitosti. Navštívíte-li jej, klidně můžete nabýt dojmu, že jste procestovali dvě zcela odlišné destinace - levé a pravé motýlí křídlo. Hornatá část ostrova s názvem Basse Terre, s aktivní sopkou a tropickým deštným pralesem, vám ukáže zcela jinou tvář než oblast bez jediného vrcholku s typickými většinou bílými plážemi jménem Grande Terre.

Teplota je celoročně podobná, bez výraznějších výkyvů během letních a zimních měsíců. Díky tropickému klimatu by mělo být na ostrově období sucha (od ledna do června) a následně období vlhka (od července do prosince). V době našeho pobytu, kterým bylo dle rozdělení období sucha, jsme ale opakovaně zažívali krátké (ale příjemné) dešťové přeháňky a celkově mohu s čistým svědomím prohlásit, že suchému období se počasí během naší návštěvy ani trochu nepodobalo.

Na ostrově Guadeloupe žije necelých 420 tisíc obyvatel. Naprostá většina z nich jsou potomci afrických otroků a francouzských osadníků, před kterými obývali ostrov Indiáni Karibové. Hlavním městem je Basse-Terre, ležící na jihozápadním pobřeží ostrova. Dalšími významnými městy jsou Pointe-à-Pitre a Les Abymes.

Oficiálním jazykem je francouzština, ve které jsou také všechny místní informace; najít však můžete i menší nápisy, často na cedulích měst a obcí, psané kreolizovanou francouzštinou zvanou guadeloupština. 

Zajímá-li vás víc o ostrově Guadeloupe, prolistujte si naši grafiku.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama