reklama

Jet lag neboli pásmová nemoc: Jak na cestách netrpět

Cestování je sice krásné, ale mnohdy také náročné. Zvláště pokud cestujeme přes více časových pásem. Jak si cestu zpříjemnit a netrpět jet lagem?

Foto: iStock

Jet lag neboli pásmová nemoc není nic příjemného. Obrovská únava a rozhozený organismus nám rozhodně nepomáhají si naši vytouženou dovolenou užít, nebo se naopak hladce vrátit zpátky do reality.

Nechci tvrdit, že se jet lagu dá úplně vyhnout, na takovou magickou pilulku si asi ještě chvíli počkáme. Ale rozhodně existuje pár věcí, jak ho ještě nezhoršit, a dokonce i dost zmírnit.

Pokud ale chceme vůbec uvažovat nad tím, jak se jet lagu nejlépe zbavit, je důležité vědět a rozumět tomu, co to jet lag vlastně je. Naše tělo je zvyklé na určitý režim, jako jít spát v určitou dobu nebo se najíst. Tato naše rutina je ale dlouhým letem naprosto narušena. Když přelétáme časové zóny, tak je naše tělo vyvedené z rovnováhy, což vede k extrémní únavě spolu se špatným trávením, dehydrataci, nedostatečné koncentraci a dalším problémům. Na každého z nás působí takové dlouhé cesty jinak, záleží na našem věku, zdravotním stavu a množství stresu. 

Jsou některé země pro jet lag horší nebo lepší?

Říká se, že když letíte na západ, je to pohoda, s východem je to už horší. Je to proto, že se snažíte usnout v době, kdy se vaše tělo na biologické rovině právě probouzí. Takže potom vstáváte uprostřed něčeho, co vašemu tělu připadá jako noc. Studie ukázaly, že na zotavení potřebujete na jedno časové pásmo jeden celý den. Asi si proto umíte představit, co s vaším tělem udělá, když je těch pásem ještě víc.

Jak jet lag zmírnit?

1) Svůj spací režim změňte ještě pár dní před odletem

Pokud víte, že vás jet lag obvykle trápí, připravte se na cestu ještě před odletem. Pokud letíte na východ, jděte do peřin o pár hodin dříve než obvykle a zkuste i dříve vstát. A naopak, pokud letíte na západ. Věnujte pozornost taky tomu, kdy do cílové destinace přilétáte. Rána jsou většinou horší, protože se únava s vámi pak táhne celý den. Když to jde, naplánujte si přílet na pozdní odpoledne nebo večer. To je tak akorát na dobré jídlo a pak vytoužený spánek.

2) Rozhodněte se, zda budete v letadle spát, nebo ne

Podle doby vašeho příletu se rozhodněte, zda je lepší jít v letadle spát, nebo to radši přečkat a užít si vytoužený spánek až na místě. Sluneční záření tlumí produkci melatoninu, hormonu, který vaše tělo produkuje, když se chystá ke spánku. Myslete na to v letadle, když se budete snažit zůstat vzhůru. Nezatahujte si roletu na okénku nebo si nechte zapnutou lampičku tak dlouho, jak jen to bude možné. Až vystoupíte z letadla, tak zamiřte na čerstvý vzduch, ten v letadle je hodně suchý a zrovna dvakrát nám zůstat vzhůru nepomáhá.

Pokud máte opačný problém a snažíte se usnout, tak se vyhněte práškům na spaní, je to pouze krátkodobé řešení a potom vám nebude o moc lépe. Pořiďte si masku na oči, pohodlné nafukovací polštářky a špunty do uší. Pomoct vám může i poslech audioknihy nebo uklidňující hudby.

3) Hýbejte se

Pokud do cílové destinace dorazíte večer, tak určitě nechcete v letadle usnout. Krom světla vám pomůže i pohyb. Zkuste se každou půlhodinu alespoň trochu protáhnout - zápěstí, zahýbat rameny, protáhnout paže, krk - a projít se párkrát v uličce. Pokud čekáte na letišti na přestup a už nudou nevíte co by, pak je ideální čas na jógu. Já osobně nikdy nevyrazím na cestu bez své cestovní podložky na jógu (je o dost lehčí než ta klasická a dá se složit) a jsem ten blázen, který se v rohu letištní haly nebojí dělat stoje na hlavě. Psí kusy dělat nemusíte, i jednoduché protažení a rozproudění krve bude stačit. Za dvacet minut se totiž budete cítit jako noví.

4) Hydratujte, ale vyhněte se alkoholu a kofeinu

Vzduch uvnitř letadla je suchý, proto můžete během letu zaznamenat nepříjemné pnutí kůže a vysušení. Proto jednou začas vypijte sklenici vody, aby vaše tělo zůstávalo hydratované. Vyhněte se ale alkoholu, v takových podmínkách bude pro vaše tělo hodně silný a toxický a navíc vás dehydratuje. Stejně jako cokoliv s kofeinem, proto žádné kafe ani černý čaj.

reklama
Doporučené recepty
    reklama