reklama

Beskydy lákají na lyže i odpočinek. Proč letošní zimu trávit v Česku?

Už i tuzemské hory dokážou nabídnout dostatek lákavých možností, jak strávit zimní dovolenou v páru, s dětmi nebo jen v rámci dámské jízdy. Beskydy jsou jedním z horkých tipů, kam se vydat.

Foto: iStock

Nezapomenu na svoje školní lyžařské výlety: Sníh na sjezdovce stál za starou bačkoru, jídlo v hotelu se rovnalo kalorické bombě, po které by se člověk jen zmohl na válení sudů z vrcholku, a na konci dne jsem celá rozbolavělá ulehávala do proleželé postele.

Proto když byla možnost, jasně jsem volila spíš zahraniční zasněžené hory a komfort tamních hotelů. Letos to ale může být jinak. Ty tuzemské se totiž začaly výrazně činit. A tak než abyste se vydali na dlouhou štreku za hranice, omrkněte možnosti v rámci naší republiky. 

Do Beskyd se možná člověk mnohem častěji dostane v létě. Ale i v zimě dostávají svůj romantický ráz: Zasněžené vrcholky na horizontu, široko daleko ani živáčka a příroda či Slovensko je na dosah. Například Velké Karlovice se na mapě dokážou dobře maskovat: Malá obec u Vsetína na první pohled vypadá, jako by tam končil svět, ve kterém je největší atrakce muzeum a sousedící restaurace.

Ale skrývá kolem sebe spoustu sjezdovek pro začínající nebo náročnější lyžaře (například Razula), běžkařské stezky protkávající pláně, ze kterých dohlédnete na valašské chaloupky, nebo se můžete vydat po vyznačených stopách v údolí nebo po hřbetech okolních hor. V nohách tak za den můžete mít třeba i 50 kilometrů. Navíc je zde k dispozici lyžařská škola Sunski, stejně i půjčovna či servis, když nechcete investovat do vlastní výbavy. 

To, co mi po každé návštěvě hor chybělo, byl dostatečný relax. Svaly dostávají pěknou nálož a nepozději třetí den už vypovídají službu a chtějí to už demonstrativně zabalit. Máte-li to taky tak, důkladně vybírejte takové ubytování, ve kterém nabízejí i odpočinek pro vaši muskulaturu.

Mimořádný zážitek slibuje třeba Spa hotel Lanterna v Resortu Valachy v podobě rituálu Pure Fiji, obličejoví nebo exotické masáže, které provádějí přímo rodilí Thajci či Balijci. A pokud zabrousíte i do restaurace Vyhlídka, budete mile překvapeni, jak se dá z čerstvých a povětšinou místních surovin vykouzlit krajový a výživově dostačující pokrm. Odtamtud se rozhodně neodkoulíte jako vlk s s kůzlátky v břiše, ale díky odlehčenému jídelníčku můžete vyrazit opět na svah. 

Valašsko sice ještě není příliš probádanou lyžařskou oblastí, ale jsem si jistá, že se to díky zdejší stále lákavější nabídce i dostupnější ceně brzy změní. Tak se tam letos sejdeme, ne? 

Jak na skládkách mizí peníze: Stát selhal, říká starosta, který bojuje o stamiliony | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama