reklama
 

7 způsobů, jak si zpříjemnit cestování

Ať už jedete na Velikonoce za příbuznými, čeká vás jarní výlet nebo dlouhá pracovní cesta, tyhle tipy jistě uvítáte.

Foto: Shutterstock

Cestování se stává běžnou součástí našich životů, stále více lidí ho bere jako větší benefit než nakupování hmotných statků, a tak je dobré znát všechny vychytávky, které vám všechny cesty zpříjemní a usnadní.

1) Chytrá aplikace

Asi nemusíme připomínat, že bez mapy se na cestách neobejdete. Je vám ale asi jasné, že papírové mapy už tak trochu nejsou v kurzu. Pořiďte si proto aplikaci, která vás dovede přesně tam, kam potřebujete. Třeba takové Mapy.cz nabízí navigaci zdarma a navíc tu najdete i tipy na výlety, a také vyznačené turistické stezky. Kromě navigace si ale nainstalujte i další aplikace, které vám cestování zpříjemní a ulehčí. V oblíbeném Foursquare najdete tipy na nejbližší a nejlepší restaurace či kavárny v okolí. Jestli máte raději cestování po tradičnějších turistických cílech, zkuste aplikaci Výletník.

2) Čtení i pro řidiče

Číst po cestě můžete dokonce i tehdy, kdy zrovna neřídíte. Samozřejmě není nad papírovou knihu - na dlouhou cestu jsou nejlepší detektivky, které přečtete jedním dechem. Z novinek doporučujeme třeba román Zkrotit vlka od Benjamina Blacka, který vychází v květnu, anebo krimi thriller Kobra od Deona Meyera, který seženete už dnes. Aby se ale během cest zabavili i řidiči, zvolte audioknihu. Horkou novinkou jsou například povídky Oty Pavla, které namluvil Miroslav Donutil.

3) Vzdělání na cesty

Už jste objevili kouzlo podcastů? Fungují podobně jako YouTube, ale jde jen o zvukový záznam. Jejich prostřeednictvím tak můžete získat spoustu zajímavých informací ze všech možných oborů, dokonce během jízdy můžete absolvovat i nějaký kurz. Kde je získat? Stáhnete je do mobilu například na iTunes nebo Audible.com.

4) Kvalitní jídlo

Když si představíte cestu po české dálnici, zdá se to na první pohled jako úplný nesmysl - přece pokud na těch místech něco vzniká, jsou to jen benzínky s bagetami nebo fast foody. Ale omyl! Časy se mění. Na některých čerpacích stanicích už najdete třeba Fruitissimo a skvělá restaurace vyrostla na D1 kousek před Brnem. Jmenuje se Signature a nabízí českou kuchyni v moderním kabátě, a k tomu ještě velmi příjemný interiér.

5) Dobití energie

Dlouhé cestování je někdy náročnější než pěší túra. Je proto dobré vědět, co vám spolehlivě dodá energii. Nejsnadnější cestou jsou samozřejmě energy drinky, ale existuje i zdravější řešení. Vybavte se na cestu spoustou ovoce (pokrájejte ho do krabičky, ať můžete přikusovat i během řízení), dobře funguje i kousek čokolády. Výborné jsou také proteinové tyčinky, které vás zasytí skoro stejně jako vydatný oběd. Poohlédněte se u značek Nutrend nebo Mixit. Pokud se na cestách neobejdete bez dobré kávy, vytipujte si předem benzínky, kde ji prodávají, ať nestrádáte. Na některých najdete řetězec Costa Coffee, Benzina má své Stop Cafe, kde prodává fair trade kávu.

6) Správná kosmetika

Obzvlášť pokud je venku horko a cestou k moři uvíznete někde v zácpě, není jednoduché snést dlouhé hodiny v autě. Asi nemusíme připomínat, že máte mít zásoby pitné vody, ale myslete na hydrataci i zvenčí. Na rozpálené silnici vás krásně osvěží termální voda ve spreji, kterou si jistě zamilují i vaše děti, a navíc je to mnohem zdravější než vzduch z klimatizace. Vyplatí se mít po ruce i hydratační tělové mléko, abyste do cíle nepřijeli vysušení jako tresky. A obzvlášť malé děti by dokonce i v autě měly být natřené opalovacím krémem (případně okno zakryjte, ať na ně nesvítí). Je totiž sice pravda, že slunce přes sklo neopaluje, ale bohužel je to tak, že sklo propustí všechny škodlivé paprsky, takže kůži ubližuje i když sedíte v autě.

7) Auto v dobrém stavu

Ať už míříte až k moři, na sever Evropy, nebo jen na druhou stranu republiky, vždy před delší cestou je dobré nechat pro jistotu zkontrolovat stav vašeho vozu v servisu. Existuje ale ještě jedno řešení, jak prodloužit životnost a spolehlivost vašeho motoru, a tím je palivo Efecta u Benziny, které spolehlivě během jízdy čistí motor vašeho auta.

Související

reklama

Komerční tip

reklama