reklama

Česko do ERM nespěchá

Praha - Do stejného systému režimu směnných kurzů ERM-2, tak jako Slovensko, bude muset vstoupit i Česká republika. Češi ale zatím svůj plovoucí kurz opustit nechtějí.

"Není důvod spěchat. Očekáváme, že vzhledem k výkonnosti české ekonomiky, která výrazně převyšuje evropský průměr, bude koruna dále posilovat," říká náměstek ministra financí Tomáš Prouza.

Jeho slova dnes koruna potvrdila: prolomila hranici 29 korun za euro a dostala se na jeden haléř od historického maxima 28,92 Kč/euro.

"Co největší část tohoto posilování by se měla odehrát ještě před vstupem do ERM II tak, abychom nepřekročili ono 15% pásmo," doplnil Prouza.

Do ERM se nehrnou ani Poláci. Zřejmě do něj vstoupí až ke konci funkčního období letos zvoleného parlamentu. Řekl to hlavní hospodářský poradce polského premiéra Marek Zuber.

Česko chce do ERM koncem roku 2007

Podmínky Evropské unie pro přijetí eura, takzvaná maastrichtská kritéria, požadují, aby země byla v systému ERM II nejméně dva roky před převzetím společné evropské měny. Česko chce vstoupit do eurozóny v roce 2010 a ministerstvo financí proto předpokládá, že česká koruna vstoupí do ERM II koncem roku 2007.

Konečný kurs koruny k euru Česká republika stanoví půl roku před vstupem do eurozóny podle dosavadních plánů tedy v polovině roku 2009. Slovensko chce euro přijmout o rok dřív stačilo by tedy, kdyby do ERM II nevstupovalo už teď, ale až koncem příštího roku.

Klaus: Bát se covidu je srabácké, žijeme v bláznivé době, bojíme se víc lidí než virů | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama