reklama
  • Wiki
  • České století (TV seriál)

České století je nový cyklus České televize, o zásadních historických okamžicích naší země. To vše pod vedením režiséra Roberta Sedláčka (Pravidla lži, Rodina je základ státu a další).

O co v seriálu půjde?

Seriál mapuje zásadní události mezi lety 1918 až 1992. Nepůjde o jejich věrnou rekonstrukci, ale o přiblížení našich dějin z pohledu samotných aktérů. Diváci se blíže seznámí se zásadními historickými postavami, jejichž rozhodnutí mělo dopad na celý český národ, ale i na ně samotné.

Herecké obsazení

V cyklu Roberta Sedláčka a scénáristy Pavla Kosatíka uvidíme například v roli plukovníka Emanuela Moravce známého českého zpěváka Daniela Landu. Herec Marek Daniel ztvárnil bývalého porevolučního prezidenta Václava Havla a jeho nástupce Václava Klause si zahraje Jaroslav Plesl. Dále se v seriálu objeví Jan Budař, Miroslav Mejzlík, Ivan Trojan, Daniela Kolářová nebo Radek Holub.

Osm dílů naší historie

V současnosti je natočeno osm dílů seriálu, ve kterých se diváci stanou svědky nástupu svobodného Československa, Heydrichiády i pádu komunistické nadvlády. Původní český seriál má premiéru 27. října na obrazovkách České televize.

První díly:

Veliké bourání
První díl se věnuje roku 1918, kdy padla monarchie, vznikla Československá republika a Tomáš Garrigue Masaryk se stal naším prvním prezidentem.

Den po Mnichovu
Další díl sleduje setkání Edvarda Beneše s Emanuelem Moravcem, který jako zástupce československé armády volá po krvi.

Kulka pro Heidricha
Seriál sleduje i období Heydrichiády a její dopady. Šéf exilové rozvědky František Moravec, jde svým rozhodnutím proti exilové politice.

Všechnu moc lidu Stalinovi
Únor 1948 v hlavní roli s Klementem Gottwaldem byl klíčovým momentem, kdy dvanáct demokratických ministrů podalo demisi a doufalo, že pádem vlády vyřadí komunisty ze hry.

Zabíjení soudruha
I tento díl ukáže události z pohledu Klementa Gottwalda, který rozhodne obětovat jednoho soudruha ze svých řad, kvůli výstraze ostatním.

Více o cyklu České století včetně možnosti sledovat jednotlivé díly online na internetu se dozvíte na stránkách České televize.

Související články

reklama
reklama
reklama