reklama

Červencové útoky v Londýně: 56 mrtvých

Čtvrtek, 7. července 2005. Krátce před devátou hodinou vybuchují téměř najednou tři nálože v londýnském metru na linkách směřujících západně, jižně a východně od stanice King's Cross. Ve tři čtvrtě na deset exploduje další nálož ve dvoupatrovém autobuse poblíž stanice.

Čtyři sebevražední útočníci zabili kromě sebe padesát dvě osoby. Dalších 700 bylo při teroristickém činu zraněno.

Bomby v batohu

Peroxidové bomby byly vyrobeny v "bombové dílně" v severoanglickém městě Leeds. Atentátníci měli výbušniny v batozích. Každá vážila méně než pět kilogramů. Auto, kterým jeli útočníci v osudný den do Londýna, mělo další dvě bomby pod sedadlem.

Policii se podařilo odkrýt identitu všech útočníků. Dvaadvacetiletý Šehzád Tanvír se odpálil ve vlaku na stanici Aldgate, o osm let starší Mohamed Sidik Khan udělal stejnou věc na Edgware Road. Osmnáctiletý Hasíb Husajn odpálil bombu v autobuse na Tavistock Square. Jamajský rodák Germaine Lindsay, který konvertoval k islámu, podnikl útok na Russel Square.

Útok nanečisto

Všichni útočníci kromě Husajna byli zachyceni bezpečnostními kamerami o týden dříve, jak si zkoušejí útoky nanečisto na stejné trase a stejných místech.

Policie po útocích mluvila se třemi tisíci svědků, prošetřila 30 tisíc důkazů a shlédla 80 tisíc záznamů z bezpečnostních kamer. Ve snaze vypátrat stopy po útočnících prohledávala patnáct lokalit v Británii.

Další atentát nevyšel

Dva týdny po útocích, 21. července, oznámila kriminální policie, že se čtyři muži pokusili o další bombový útok se stejným scénářem. Bomby se jim ale nepodařilo odpálit.

Pátý muž byl obviněn z toho, že vyhodil podezřelou bombu v západolondýnském parku dva dny nato. První z útočníků byl obžalován a vzat do vazby v září. Scotland Yard již zatkl v souvislosti s nepodařenými atentáty na padesát lidí.

Den po 21. červenci zastřelili policisté v metru sedmadvacetiletého Brazilce Jeana Charlese de Menezese, o kterém se domnívali, že je také sebevražedný útočník.

reklama
reklama
reklama