reklama
 
  • Wiki
  • Ceny Oscar 2013

Milujete filmy? Pak vás jistě zajímá, kdo letos obdrží ceny Americké filmové akademie. Ceny Oscar 2013 se nesou ve znamení velkých oslav, protože se udělují už po pětaosmdesáté. Všechny nominace na Oscary 2013 jsou známé od 10. ledna a to, zda vyhraje váš oblíbený film či herečka, se dozvíte na slavnostním večeru, který proběhne 24. února.

Světoznámé herečky a herci se brzy předvedou na červeném koberci a už teď řeší, jaké róby si oblečou, aby oslnili všechny přítomné. Na slavnostní večer se zcela jistě dostaví nominované herečky Jessica Chastain, Emanuelle Riva, Naomi Watts či Jennifer Lawrence. Pánský oblek padne nominovaným hercům Danielu Day Lewisovi, Bradley Cooperovi, Denzlu Washingtonovi a Hughu Jackmanovi. Udílení cen Oscar patří k největším událostem ve filmovém světě.

Nominace na cenu Oscar 2013

Největším počtem nominací letos ohromil film Steven Spielberga. Snímek Lincoln obdržel celkem dvanáct šancí na to, získat zlatou sošku Oscar. Hned za ním se drží Ang Lee se svým snímkem Pí a jedenácti nominacemi a muzikáloví Bídníci s osmi šancemi či Terapie láskou. Skupinu doplňují filmy Argo, Divoká stvoření jižních krajin, Zero Dark Thirty, Láska a Nespoutaný Django.

Mezi animovanými filmy se o sošku popere snímek Frankenweenie: Domácí mazlíček, Norman a duchové, Pirátí!, Rebelka a Raubíř Ralf.

V nejsledovanější kategorii, nejlepší režisér, se objevili tito velikáni:

Benh Zeitlin za film Divoká stvoření jižních krajin
Michael Haneke se snímkem Láska
Steven Spielberg za téměř dokumentární film Lincoln
Ang Lee s titulem Pí a jeho život a
David O. Russell s filmem Terapie láskou

S napětím čekají herečky a herci, kdo z nich letos bude v ruce držet zlatou sošku Oscar. Mezi nominovanými pro nejlepšího herce je Hugh Jackman, Daniel Day-Lewis, Joaquin Phoenix, Denzel Washington a Bradley Cooper. Mezi herečkami soupeří Emmanuelle Riva, Jennifer Lawrence, Quvenzhané Wallis, Naomi Watts, Jessica Chastain.

Oscara za vedlejší mužskou roli může získat Tommy Lee Jones, Christoph Waltz, Philip Seymour Hoffman, Robert De Niro a Alan Arkin. Ženskou vedlejší roli zastupují herečky: Sally FIeld, Amy Adams, Anne Hathaway, Jacki Weaver a Helen Hunt.

Na nejlepší scénář jsou nominovány filmy: Nespoutaný Django, Láska, Až vyjde měsíc, Let a 30 minut po půlnoci.

Další ceny Oscar budou uděleni v kategorii výprava, kostýmy, kamera, adaptovaný scénář, zvuk, střih, střih zvukových efektů, vizuální efekty, masky, hudba, hudba píseň, krátký dokument, dokument a cizojazyčný film.

Výsledky Oscar 2013

Výsledky z předávání cen Oscar 2013 budou známé po slavnostním předávání, které proběhne 24. února.

Související články

reklama
reklama
reklama