Solidago virgaurea, Solidago virga aurea
Další/lidové názvy: zlatobýl obecný, celník, svalník, žlutá metla, hadí traňk, vysoký traňk
Čeleď: hvězdnicovité
Popis byliny
Celík zlatobýl je vytrvalou rostlinou, která dorůstá až do výšky 1 m. Přímá lodyha může být lysá i chlupatá, její zelená barva často dostává fialový nádech. Lodyha nese střídavé listy. Dolní listy mají obvejčitý nebo eliptický tvar, jsou zubaté a řapíkaté. Na středu lodyhy jsou listy zúžené. V horní části rostliny najdeme přisedlé listy kopinatého tvaru s jemně pilovatým okrajem.
Květy se objevují mezi červencem a říjnem. Po desítkách jsou uspořádány v hroznovitém květenství o velikosti 1 – 2 cm. Uprostřed úboru jsou květy trubkovité, vně jazykovité. Květy září sytě žlutou barvou.
Výskyt a pěstování
Celík zlatobýl roste nejenom v Evropě, ale také v Asii nebo Severní Americe. Zřídka se s ním setkáváme i u nás, ale bohužel se vytrácí. Častěji je k vidění vzhledově podobný, ale vyšší druh celík kanadský nebo celík obrovský. Ten se pěstuje také jako dekorativní rostlina.
Celík zlatobýl vyhledává slunečná stanoviště, ale snese i polostín. Vyskytuje se na stráních, loukách a pastvinách. Najdeme ho také ve světlých lesích, na světlých mýtinách, na skalách nebo třeba na železničních náspech. Roste na suchých místech, vyhovuje mu kyselá až neutrální půda.
Léčitelství
Celík zlatobýl obsahuje saponiny, třísloviny, flavonoidy (rutin), hořčiny, slizy nebo silice.
Sbírá se nať rostliny v době před rozkvětem nebo na začátku květu, tedy od srpna do září. Nať se stříhá asi v polovině délky rostliny, spodní dřevnatá část stonku se v léčitelství nevyužívá.
Léčivé účinky celíku zlatobýlu
- je prospěšný při onemocnění ledvin a močových cest
- působí močopudně, odvodňuje
- má detoxikační vlastnosti
- pomáhá při dně a kloubních onemocněních
- je užitečný při poruchách látkové výměny
- stimuluje metabolismus
- podporuje správnou funkci ledvin, žlučníku a jater
- působí proti žaludečním a dvanácterníkovým vředům
- odstraňuje střevní potíže, zbavuje průjmů
- tlumí krvácení v trávicím traktu
- obnovuje sliznice
- ničí mikroby, viry, bakterie a plísně
- má protizánětlivé a dezinfekční účinky
- příznivě působí na srdce, snižuje krevní tlak
- urychluje hojení ran
Podávání a užití
Vnitřní užití
Celík zlatobýl (horní část kvetoucí natě) se suší ve stínu ve svazcích. Teplota při sušení by neměla přesáhnout 40 °C.
Celík se připravuje jako odvar (1 – 2 čajové lžičky sušené drogy přidáme do 250 ml vody a přivedeme k varu, necháme luhovat asi 3 min.), příp. jako nálev (čajová lžička drogy se přelije šálkem vroucí vody a nechá se luhovat asi 15 min.). Denně se popíjí 2 – 3 šálky.
Celík zlatobýl nemá žádnou výraznější vůni, chuť odvaru je svíravá.
Bylina slouží i pro přípravu alkoholové tinktury.
Nedoporučuje se dlouhodobé užívání celíku, denně se podává maximálně po dobu jednoho týdne, poté je vhodná přestávka.
Celík zlatobýl se s oblibou uplatňuje ve směsích bylin, například v kombinaci s vrbicí, břízou, medvědicí, přesličkou, truskavcem nebo kopřivou. Bylinu najdeme dokonce ve směsích proti zvětšené prostatě, tam ji doplňuje například komonice, srdečník, vřes nebo hluchavka.
Nezřídka se v bylinných směsích celík zlatobýl nahrazuje méně vzácným celíkem obrovským. Ten působí obdobně, avšak jeho léčivé účinky jsou nižší, především nemá tak protizánětlivé působení jako celík zlatobýl.
Vnější použití
Odvar z celíku zlatobýlu má protizánětlivé a hojivé vlastnosti. Slouží proto jako kloktadlo při nachlazení nebo zánětech krku a dásní. Jako obklad nebo bylinná koupel pomáhá hojit ekzémy a zanícená kožní ložiska. Lze ho užít i k omývání pokožky, pomáhá proti akné. Jako sedací koupel se užívá k hojení bércových vředů, křečových žil nebo hemoroidů.
Upozornění
Text nenahrazuje lékařské vyšetření. Má pouze informativní charakter. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také využívání léčivých bylin by mělo být individuálně konzultováno s lékařem.