reklama

Jako samoživitelka živořila. Pro děti teď po úspěchu Harryho Pottera píše další knihu

Joanne Rowlingová se narodila před 56 lety ve městě Yate v západní Anglii. Jako dítě se často stěhovala a svým kamarádům ráda vyprávěla příběhy. Vystudovala francouzštinu a učila také angličtinu v Portugalsku. Po ztrátě práce a neúspěšném manželství ale nakonec prorazila se ságou o kouzelnickém učni Harrym Potterovi.

J. K. Rowling. Prohlédnout grafiku
J. K. Rowling. | Foto: ČTK

Slavná spisovatelka se narodila posledního července 1965 ve městečku Yate, v anglickém hrabství Gloucestershire. S rodinou se často stěhovala a chvíli žila také v Bristolu. Joanne Rowlingová měla už od dětství velkou představivost, ráda vyprávěla a později sepisovala příběhy, které četla mladší sestře Dianne.

Sepsání první knížky o Harrym Potterovi zabralo Rowlingové pět let, během kterých se stačila také provdat, porodit první dceru Jessicu a rozvést se s portugalským manželem Jorgem Arantesem. Knihu o kouzelnickém učni Rowlingová dokončila v roce 1995, ani v jednom z tuctu nakladatelství o ni ale neprojevili zájem. Teprve o rok později se v Bloomsbury rozhodli román vydat, ovšem v nákladu pouhých tisíc kusů.

Příběh Harry Potter a kámen mudrců získal několik britských cen z oblasti dětské literatury, díky nimž se knížka dostala do širšího povědomí. Z neznámé autorky, která do pseudonymu J. K. Rowlingová zakomponovala jméno své babičky Kathleen, se začala rodit literární hvězda první velikosti.

Na zdánlivě ukončenou potterovskou sérii navázala Rowlingová dvoudílnou divadelní hrou Harry Potter a prokleté dítě (2016) a také scénáři dvou filmů z kouzelnického světa. Fantastická zvířata a kde je najít (2016) i Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (2018) se odehrávají v půli 20. let, tři čtvrtě století před Harrym Potterem.

Už během psaní knížek o mladém a později dospívajícím kouzelníkovi se Joanne Rowlingová nechala v tisku slyšet, že by jednou chtěla prorazit také jako autorka příběhů pro dospělé. Přání si splnila nejprve v roce 2012 sociálním románem Prázdné místo. Posléze Rowlingová přesedlala na detektivní žánr, ovšem pod pseudonymem. 

Kromě psaní se Rowlingová věnuje také charitativní činnosti. Podporuje například nadaci, která pomáhá rodičům samoživitelům, či organizaci ulehčující život pacientům s roztroušenou sklerózou. 

reklama
reklama
reklama