reklama

Playboy slaví 70 let. Tohle jsou jeho nejodvážnější české titulní strany

Legendární magazín Playboy, jehož první číslo vyšlo 1. prosince 1953, odstartoval doslova sexuální revoluci a dlouhá léta byl považován za etalon pánských časopisů. Mediální magnát Hugh Hefner ho založil pro úspěšné muže a na jeho stránkách se nechaly v plné nahotě zvěčnit zpěvačka Madonna či modelka Cindy Crawfordová. Pozadu ale nezůstaly ani české krásky.

Prohlédnout grafiku
Foto: Playboy.cz / PLAYPRESS, s.r.o.

Zakladatelem Playboye byl Američan Hugh Hefner (1926-2017), který prohlásil, že "před Playboyem vlastně lidé vůbec neměli sexuální život, ten jsme vynašli až my". Původně se časopis měl jmenovat Stag party (Pánská jízda), na poslední chvíli ale Hefner zvolil název Playboy.

Měsíčník vznikl jako takzvaný pánský časopis a od začátku poskytoval informace z oblasti módy, sportu, technických vymožeností, luxusního zboží, cestování nebo automobilismu. Součástí Playboye se staly také profily osobností a rozhovory. K největším tahákům se ale bezesporu zařadily erotické fotografie žen.

Feministky a další kritici Hugha Hefnera obviňovali, že ženy degraduje na pouhé sexuální objekty nebo že je ve své luxusní vile Playboy Mansion využívá de facto k prostituci.

Sám Hefner ale Playboy nepovažoval za výhradně erotický časopis. "Vždy jsem Playboy považoval za časopis o životním stylu, jehož je sex důležitou součástí," řekl v jednom z rozhovorů s televizí CNN.

V posledních letech se Playboy, považovaný za etalon pánských časopisů, nicméně potýkal s klesajícím zájmem. Zatímco počátkem 70. let činil průměrný náklad jednoho čísla kolem sedmi milionů výtisků, v polovině 80. let to bylo kolem pěti milionů a v roce 2017 již jen 400 000 výtisků. Od roku 2017 byl Playboy vydáván jako dvouměsíčník, v roce 2019 začal vycházet s čtvrtletní periodicitou. Od března 2020 přestal být ve Spojených státech vydáván v tištěné podobě, v ostatních zemích včetně Česka vychází i nadále.

Připomeňte si historii slavného časopisu a podívejte se do naší galerie, jak vypadaly titulní strany tuzemského Playboye. 

reklama
reklama
reklama