reklama

Skotka žaluje Netflix za pomluvu kvůli seriálu Sobík. Chce 170 milionů dolarů

Žena ze Skotska, která údajně inspirovala postavu Marthy v seriálu Sobík (Baby Reindeer), žaluje streamovací službu Netflix za pomluvu a narušení soukromí. Požaduje odškodnění ve výši 170 milionů dolarů (přes 3,8 miliardy korun).

Fiona Harveyová
Fiona Harveyová | Foto: Profimedia.cz

Fiona Harveyová podle BBC tvrdí, že byla inspirací pro postavu stalkerky Marthy a v žalobě podané ve čtvrtek v Kalifornii uvádí, že Netflix o ní šířil "brutální lži" padesáti milionům diváků po celém světě. Harveyová v žalobě uvádí, že ji seriál Sobík nepravdivě ztvárnil jako odsouzenou zločinkyni, která skončila ve vězení za stalking. Společnost Netflix na žádost BBC o komentář zatím neodpověděla.

Harveyová také odmítá, že by hlavní postavu komika sexuálně napadla. V žalobě se uvádí, že Netflix "tyto lži vyprávěl a nikdy nepřestal, protože to byl lepší příběh než pravda, a lepší příběhy vydělávají peníze".

Scénář k britské černé komedii napsal komik Richard Gadd a zároveň v něm hraje hlavní roli. První díl oblíbené minisérie tvrdí, že "jde o skutečný příběh". V závěrečných titulcích seriálu se uvádí, že pořad "je založen na skutečných událostech: některé postavy, jména, události, místa a dialogy však byly pro dramatické účely beletrizovány".

Žaloba ovšem tvrdí, že Netflix neudělal nic pro to, aby si ověřil, zda je příběh pravdivý. Harveyová ve čtvrtečním rozhovoru s BBC prohlásila, že si je jistá, že Netflix spor prohraje. "Nepochybujeme o tom. Jinak bychom to nedělali. Myslíme si, že vyhrajeme," řekla.

Harveyová si sama odporuje

Zástupce Netflixu Benjamin King ve výpovědi před britským parlamentním výborem pro kulturu, média a sport minulý měsíc uvedl, že pořad je "zjevně skutečným příběhem o strašlivém zneužívání, které autor a hlavní hrdina Richard Gadd utrpěl ze strany odsouzené stalkerky".

Hlavní postavu Sobíka v podání Gadda pronásleduje žena, kterou potká v hospodě, kde pracuje jako barman a nabídne jí šálek čaje. Toto srdečné gesto posléze vede k její obsesi. Gadd na sociálních sítích dříve vyzval fanoušky, aby se nepokoušeli Marthu identifikovat. V žalobě Harveyové není uveden jako obžalovaný.

V seriálu nejsou použita pravá jména. Harveyová se posléze sama identifikovala jako žena, která byla v seriálu ztvárněna jako stalkerka Martha. Netflix ani Gadd to však nepotvrdili.

Žaloba uvádí, že Netflix nezkoumal, zda "byla Harveyová odsouzena, což je velmi závažné zkreslení faktů". Richard Roth, newyorský právník zastupující Harveyovou, ve čtvrtek BBC sdělil, že má "nevyvratitelné listinné důkazy", které dokazují, že jeho klientka nebyla nikdy odsouzena za trestný čin. Podle BBC žaloba obsahuje čistý trestní rejstřík.

Harveyová, která žije v Británii, tvrdí, že od dubna, kdy byl seriál zveřejněn na streamovací platformě, opakovaně čelila výhrůžkám smrtí. Kvůli těmto zkušenostem se prý "bojí vycházet z domova nebo kontrolovat zprávy" a "dostala se do extrémní izolace a ústraní, bojí se veřejnosti a celé dny nevychází z domu".

V téměř hodinovém květnovém rozhovoru s Piersem Morganem Harveyová potvrdila, že Gadda poznala v době, kdy pracoval v jedné londýnské hospodě. Popřela však, že by se chovala jako postava Marthy, která v seriálu pošle hlavní postavě přes 41 tisíc e-mailů a zanechá mu 350 hodin hlasových zpráv.

"Nic z toho není pravda. Myslím, že jsem mu nic neposlala," řekla. "Ne, myslím, že jsme si možná poslali pár e-mailů, ale to bylo všechno. Jen žertovné e-maily," dodala.

Žaloba, kterou sama podala, tomuto tvrzení ovšem sama odporuje. Naopak tvrdí, že v dialogu seriálu jsou použity skutečné vzkazy, které Gaddovi poslala, například tweet, který mu poslala v roce 2014.

reklama
Doporučené recepty
    reklama