reklama

Diana 27 let po smrti: Britům se podařilo z ní udělat modlu, nové generaci zase ikonu

Právě dnes uplynulo 27 let od tragické smrti princezny Diany, jedné z nejznámějších a ve své době nejoblíbenějších členek britské monarchie. Připomeňte si první manželku současného krále Karla III., dříve titulovaného princ Charles.

Foto: Reuters
Cesta do britské královské rodiny Pohádkový život na fotkách Vztah s princem Charlesem Záběry ze života princezny z Walesu Dianiny problémy Osamělý život ve velké rodině Rozhovor, který změnil pohled na královskou rodinu Dianina charitativní práce Ikona, která žije dál Princezna Diana v číslech

Cesta do britské královské rodiny

Diana Spencerová se narodila do anglické aristokratické rodiny Johna Spencera a Frances Shand Kyddové. Její otec byl známý jako osmý hrabě Spencer a držitel titulu vikomta Althorpa. Dianina babička navíc patřila ke dvorním dámám královny matky, takže její rodina se s britskou královskou rodinou znala velmi dobře.

S princem Charlesem se poprvé setkala v roce 1977, když jí bylo 16 let. Tehdy 29letý následník britského trůnu chodil s její starší sestrou Sarah. V roce 1980 nad ní princ Charles začal uvažovat jako nad možnou budoucí manželkou a mladičká Diana dostala pozvání na rodinnou jachtu Britannia i do skotské rezidence Balmoral.

Podle některých pozorovatelů se princ Charles rozmýšlel příliš dlouho nad tím, zda Dianu skutečně požádá o ruku, a rodina jej postrkovala k nějakému rozhodnutí. Zásnuby nakonec proběhly v únoru 1981 v Kensingtonském paláci a v červenci téhož roku se konala pohádková svatba. Diana si dokonce mohla sama vybrat svůj zásnubní prsten. Po oficiálním oznámení opustila svou práci i starý život a přestěhovala se do královských sídel. Život budoucí princezny z Walesu byl však mnohem osamělejší, než si zřejmě 19letá Diana představovala.

„Pro panovnici to byla dívka z vážené staré šlechtické rodiny s úzkými vazbami na královskou domácnost a ucházejícím vzděláním určeným ženám společenské vrstvy, ze které pocházela. Současně byla dívkou bez minulosti, tedy všestranně vhodnou k úkolu, který pro ni královská rodina přichystala.“ Kamil Rodan, historik

Pohádkový život na fotkách

Vztah s princem Charlesem

Diana Spencerová byla opakem dlouholeté lásky prince Charlese Camilly Shandové, se kterou se znal od začátku 70. let. Rozešli se v roce 1973 po Charlesově misi u námořnictva, ve stejném roce se Camilla provdala za Andrewa Parkera Bowlese. „Obě femme fatale princova života o svém osudu rozhodly samy. Zatímco Camilla se svým sňatkem s Andrewem Parkerem Bowlesem ze souboje sama vyřadila, Diana šla striktně za svým cílem,“ popisuje historik Kamil Rodan. Princ Charles požádal Dianu o roku po dlouhých průtazích v únoru 1981 v Kensingtonském paláci a v březnu téhož roku se poprvé objevili oficiálně bok po boku. Jejich svatba se konala 29. července 1981 v londýnské katedrále sv. Pavla a patřila k nejsledovanějším událostem roku. V televizi pohádkový obřad sledovalo okolo 750 milionů lidí, dalších 600 tisíc diváků stálo po cestě, kudy svatební kolona jela.

Foto: ČTK

Svatební cestu Charles s Dianou strávili v Hampshire a poté na královské jachtě Britannia ve Středozemním moři. Prvorozený syn prince a princezny z Walesu princ William přišel na svět necelý rok po svatbě – 21. června 1982. Mladší princ Harry se narodil 15. září 1984. Na první pohled dokonalé manželství však mělo již tehdy řadu trhlin. Diana po narození Williama údajně trpěla poporodními depresemi a nepomáhalo ani pravidelné scházení se prince Charlese s Camillou. Diana si prosadila, aby s nimi malý William absolvoval jejich první velkou oficiální cestu do Austrálie a na Nový Zéland, což se zpočátku setkalo s nesouhlasem. Princezna Diana se své syny snažila vést k tomu, aby poznali i běžný život za zdmi zámku. Dohlížela proto na jejich výchovu, oblékání, denní program, a pokud jí to čas dovolil, doprovázela je také do školy. Kromě toho je vzala například do zábavního parku Disney, do McDonald’s i do azylových domů nebo na kliniky pro léčbu AIDS.

Foto: Reuters

Přestože manželství princezny Diany a korunního prince Charlese vypadalo navenek dokonale, ve skutečnosti se s přibývajícími roky ukazoval propastný rozdíl mezi partnery s ohledem na jejich věk i zájmy. Charles čím dál častěji utíkal ke Camille a Diana si našla své milence, i z řad zaměstnanců královského dvora. Už koncem 80. let začala o rozpadajícím se manželství hovořit média a nefungující manželství Diana definitivně potvrdila v roce 1992 v knize Andrewa Mortona s názvem Diana: její pravdivý příběh. Ve stejném roce unikly na veřejnost nahrávky intimních konverzací mezi princem a Camillou. Královna a princ Philip se snažili, aby manželé přehodnotili své odloučení a dali ještě manželství šanci. V roce 1994 následník trůnu svou nevěru přiznal, následovalo nechvalně proslulé interview Diany s Martinem Bashirem pro pořad BBC Panorama, ve kterém princezna otevřeně promluvila nejen o problémech v manželství, ale také o svém strádání a sklonech k sebepoškozování. Pár se definitivně rozvedl v roce 1996.

Podívejte se na záběry ze života princezny z Walesu

Dianiny problémy

Už v dětství se Dianě údajně přezdívalo vévodkyně pro její chování, na roli obletované princezny se velmi těšila. Po opuštění svého svobodného života však záhy přišla na to, jak osamělý život v královských palácích vlastně může být.

Diana trpěla psychickými potížemi, zejména poruchou příjmu potravy a sklony k sebepoškozování. Po narození prince Williama se navíc přidala poporodní deprese a pocity osamění zesílily i poté, co přišla na trvající poměr svého manžela s Camillou.

S médii měla rozporuplný vztah. Na jednu stranu ráda živila bulvární články, na druhou stranu ji ničilo pronásledování paparazzi, kamkoliv si hnula. Pozornosti médií častokrát ráda využívala i ve sporech s princem Charlesem. „Bulvár se stal pro Dianu pověstným pánem, který dokáže sloužit, ale i zahubit,“ tvrdí Kamil Rodan.

Osamělý život ve velké rodině

Princezna Diana pocházela ze spřátelené aristokratické rodiny, a královská rodina si tak pochvalovala, že si princ Charles vezme ideální kandidátku na manželku budoucího krále nezatíženou skandály.

„Lidé si většinou představují, že členové královské rodiny jsou v každodenním kontaktu, ale ve skutečnosti vedou překvapivě oddělený život. Během týdne se sejdou jen málokdy, dokonce i když pobývají pod jednou střechou Buckinghamského paláce,“ napsala v knize Můj manžel a já královská biografka Ingrid Sewardová. Podle Kamila Rodana ale Diana nepatřila mezi ty členy rodiny, kteří by se s ostatními rádi družili a trávili spolu veškerý volný čas. Nejblíže podle historika měla ke královnině sestře, princezně Margaretě, která pro Dianu měla pochopení, a ke své švagrové, Sarah Fergusonové, vévodkyni z Yorku, manželce prince Andrewa.

„Více porozumění nacházela Diana u lidí ze svého okolí. Vedle služebnictva to byly důvěrné přítelkyně ze školy či zaměstnání. Život ve světle reflektorů za neustálé přítomnosti novinářů ji naučil pečlivě si vybírat přítele,“ tvrdí Rodan. V britské královské rodině byla Diana svou povahou něčím nevídaným a podobně jako princ Philip také ona viděla zkostnatělost instituce v mnoha ohledech a přála si monarchii posunout vpřed. Nejen Britové okouzlující princeznu milovali a dodnes patří mezi nejpopulárnější členy britské monarchie.

"Diana otevřela svému okolí oči. Ukázala členům královské rodiny, že věci, kterými se léta zabývají, se dají dělat lépe. Že stačí udělat malý krůček a lidé je přijmou s otevřenou náručí." Kamil Rodan, historik

Rozhovor, který změnil pohled na královskou rodinu

Dianina charitativní práce

Princezna Diana se během svého života věnovala zhruba stovce různých charitativních organizací zaměřených na zdraví, ohrožené děti, vážně nemocné i odzbrojování.

Bojovala například proti nášlapným minám, slavná je její fotka z Angoly, na které prochází odminovaným polem.

Angažovala se také ve větší informovanosti o AIDS a snažila se svým vystupováním bořit mýty o tom, že lidé trpící touto chorobou jsou nakažliví pouhým dotykem. Stejnou měrou upozornila také na pacienty trpící leprou a jejich izolovanost od okolního světa. Často navštěvovala nemocnice a zařízení s těžce nemocnými pacienty, aby je podpořila. Byla patronkou několika organizací, včetně Národního historického muzea, Britského červeného kříže či prezidentkou Královské akademie hudby.

V roce 1997 zorganizovala v aukčních síních Christie’s v Londýně a New Yorku dražbu svých šatů, jež posbírala během svého manželství s princem Charlesem. Výtěžek šel na různé charitativní organizace. V roce 1999 byla na památku princezny Diana založena cena nesoucí její jméno, jejímž cílem je vyzdvihnout charitativní práci dětí a mladých dospělých do 25 let.

„Diana svou pozornost upnula na oblasti, které dosud ležely stranou zájmu členů královské rodiny. A především se snažila monarchii zlidštit. Na zahraničních cestách nebo při návštěvách nemocnic či chudinských center se nebála vykročit k zátarasům a s lidmi si tváří v tvář promluvit, stejně jako pohladit starého člověka nebo utišit nemocného. Její hlavní přínos tedy spočívá v otevřenosti a lidství.“ Kamil Rodan, historik

Ikona, která žije dál

Princezna Diana patřila bezesporu mezi nejznámější módní ikony své doby a jednu z nejpopulárnějších osobností 80. a 90. let 20. století. Časopis Time ji v roce 1999 označil za jednu ze stovek nejdůležitějších osobností 20. století. Její módní styl toužily napodobovat ženy a dívky z celého světa a Diana měla značný vliv na to, jaké kousky se zrovna v daný čas budou prodávat. Spolupracovala s řadou známých módních domů jako Versace, Armani, Chanel, Dior či Clarks. Její oblíbenou návrhářkou byla Catherine Walkerová, se kterou spolupracovala především na outfitech vhodných pro členku královské rodiny. „Svou přirozenou krásou, nevšední elegancí, vytříbeným vkusem, ale zejména chutí experimentovat inspirovala módní návrháře k vytváření kreací, které sama dále doplňovala. Přestože ji někteří členové královské rodiny nazývali věšákem na šaty, její popularity v oblasti módy (pokud o ni samozřejmě kdy usilovali) nikdy nedosáhli,“ říká Kamil Rodan.

Foto: Reuters

Její někdejší osobní sekretář Patrick Jephson ji označil za velmi pracovitou a organizovanou osobnost a dodal, že Charles nemohl přenést přes srdce, že měla mezi lidmi větší úspěch. Jedna z britských novinářek ji označila za osobnost, která se zásadním způsobem zasadila o otevřenost ohledně psychických potíží tím, že se svěřila se svými vlastními problémy. V propagaci důležitosti psychického zdraví dnes pokračují její synové princ William a princ Harry. A vyzdvihována je především její charitativní činnost a to, jak své popularity využila ve prospěch slabších a ohroženějších. „Na zahraničních cestách nebo při návštěvách nemocnic či chudinských center se nebála vykročit k zátarasům a s lidmi si tváří v tvář promluvit, stejně jako pohladit starého člověka nebo utišit nemocného,“ připomíná Kamil Rodan.

Foto: Reuters

Dianin příběh se promítl do řady filmů, seriálů, knižní i hudební tvorby a má také několik pomníků. Na její narozeniny, 1. července, bude v zahradách Kensingtonského paláce odhalena socha na její počest, kterou objednali princové William a Harry. Letos také Netflix uvede muzikál o princeznině životě, který bude uveden i na Broadwayi. Na Netflixu je také populární seriál Koruna, ve kterém Dianu ztvárnila herečka Emma Corrinová, ta za roli získala Zlatý glóbus. Ve snímku Spencer, který by měl být dokončen letos, si Dianu zahrála Kristen Stewartová. Dalšími snímky věnujícími se princezně z Walesu byly: Princess in Love (1996), Diana: A Tribute to the People’s Princess (1998), Whatever Love Means (2005), Diana: Last Days of a Princess (2007) či Diana (2013).

Foto: Profimedia

O Dianě byla sepsána řada knih, začalo to však výbušnou biografií Andrewa Mortona Diana: její pravdivý příběh z roku 1992, ve které odhalila zákulisí britské královské rodiny i podrobnosti nešťastného manželství. Mezi další známé knihy patří: Diana: A Portrait in Her Own Words (1999), The Diana Chronicles (2007), Diana: Closely Guarded Secret (2002) či Diana (2006).

Princezna Diana v číslech

4

sourozence měla Diana, jeden zemřel pár hodin po narození.

1978

V tomto roce se Diana přestěhovala do Londýna, kde pracovala i jako vychovatelka.

19 let

bylo Dianě Spencerové, když se začala objevovat po boku prince Charlese.

29. 7. 1981

se v katedrále sv. Pavla v Londýně provdala do britské královské rodiny.

1992

V tomto roce vyšla známá výbušná kniha Andrewa Mortona Diana: její pravdivý příběh.

100

Za svůj život se věnovala více než stovce charit.

31. 8. 1997

Tento den Diana zemřela při automobilové nehodě v pařížském tunelu.

5

vnoučat by měla.

Související

Cesta do britské královské rodiny Pohádkový život na fotkách Vztah s princem Charlesem Záběry ze života princezny z Walesu Dianiny problémy Osamělý život ve velké rodině Rozhovor, který změnil pohled na královskou rodinu Dianina charitativní práce Ikona, která žije dál Princezna Diana v číslech
Fotografie: Reuters, ČTK, Profimedia, archiv Kamila Rodana, Aktuálně.cz
reklama