reklama

Princezna Beatrice se vdala. Malý obřad ve Windsoru navštívila i královna Alžběta II.

Britská princezna Beatrice, dcera prince Andrewa a vnučka královny Alžběty II., se v pátek vdala za svého snoubence Edoarda Mapelliho Mozziho. Podle britské BBC byl obřad pouze skromný v kruhu nejbližší rodiny a konal se ve Windsoru. Na svatbu dorazila i královna a princ Philip, prarodiče Beatrice.

Princezna Beatrice a Edoardo Mapelli Mozzi
Princezna Beatrice a Edoardo Mapelli Mozzi | Foto: Reuters

Nejstarší dcera prince Andrewa, třetího syna Alžběty II. a prince Philipa, a Sarah Fergusonové, se měla původně vdávat v květnu. Svatba však byla zrušena kvůli koronaviru a nové datum na jaře nebylo oznámeno. Vévodkyně z Yorku si tak měsíc před svými 32. narozeninami vzala britsko-italského realitního podnikatele Edoarda Mapelliho Mozziho. 

O obřadu informovala britský zpravodajský web BBC, podle kterého byla svatba malá a pouze v kruhu nejbližších. Snoubenci se vzali v Královské kapli všech svatých sídla Royal Lodge ve Windsoru. A obřadu se účastnila také královna Alžběta II. a princ Philip, prarodiče princezny Beatrice, vévodkyně z Yorku. 

Podle oznámení Buckinghamského paláce se obřad konal za nezbytných hygienických opatření. 

Princezna dokonce porušila královskou tradici a nenechala si ušít nové šaty. Půjčila si jedny od své babičky, královny Alžběty II. Konkrétně róbu nazvanou Peau De Soie taffeta v barvě slonovinové kosti od návrháře Normana Hartnella. Královnina krejčová Angela Kellyová je upravila Beatrice přímo na míru.

Od babičky si vypůjčila také diamantovou tiáru, kterou měla královna na své vlastní svatbě v listopadu 1974.

Princeznin manžel již jednou zasnoubený byl

Obřadu se zúčastnili také rodiče Beatrice, tedy momentálně na veřejnosti neoblíbený princ Andrew a Sarah Fergusonová, stále nesoucí titul vévodkyně z Yorku. Pár spolu přitom již od roku 1996, kdy se rozvedli, nežije. 

Princezna a její snoubenec původně plánovali svatbu 29. května v kapli londýnského St. James Palace, ta však musela být kvůli opatřením bránícím šíření koronaviru zrušena. V Británii byly svatby do 30 lidí povoleny od 4. července. 

Royal Lodge nedaleko hradu Windsor je místo, kde princezna Beatrice vyrostla a kde její rodiče stále bydlí, ačkoliv odděleně. Britsko-italský podnikatel Mapelli Mozzi, známý jako Edo, si s princeznou podle oficiálních informací začal na podzim v roce 2018. Zasnoubili se loni v září během víkendu v Itálii. Rodiny obou partnerů se znají dlouhá léta. 

Mapelli Mozzi byl již dříve zasnoubený s americkou architektkou Darou Huangovou, se kterou má čtyřletého syna Christophera. Rozešli se v roce 2018. 

Beatrice je devátá v pořadí nástupnictví na trůn a nevěnuje se královským povinnostem naplno. Pracuje jako viceprezidentka pro softwarovou společnosti Afiniti. 

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama