reklama

Princ Harry zavzpomínal na Alžbětu II. Překvapil svým otevřeným vyznáním

Rozlučka prince Harryho s babičkou, nedávno zesnulou královnou Alžbětou II., se nesla ve znamení rozpomínání na její něhu, šarm i smysl pro humor. Dvojice měla silný vztah založený na vzájemném porozumění, který udržovala navzdory tomu, že se princ s rodinou už před více než dvěma lety přestěhoval do zámoří.

Meghan, Harry a královna Alžběta II.
Meghan, Harry a královna Alžběta II. | Foto: Reuters

Princ Harry vydal osobní prohlášení, ve kterém svoji babičku, zesnulou královnu Alžbětu II., uctil jako panovnici i jako ženskou hlavu rodiny citlivými slovy plnými lásky a respektu.

"Jak teď uctíváme život mé babičky, Jejího Veličenstva královny - a truchlíme nad její ztrátou -, současně si tím připomínáme, že byla pro mnoho lidí směrodatným kompasem, pokud jde o závazek služby veřejnosti," stálo v prohlášení. "Obdivovali ji a respektovali po celém světě. Její neochvějný šarm a důstojnost ji neopouštěly po celý život a teď jsou součástí i jejího věčného odkazu."

Princ Harry si byl s královnou vždy blízký, chovali k sobě navzájem velmi srdečný vztah. Jejich pouto dokonce princ nazval speciálním, protože mohli spolu mluvit o věcech, o kterých neřekli nikomu jinému, a zároveň sdíleli jedinečný druh humoru. Shodou okolností byl princ Harry minulý týden na návštěvě Spojeného království i s manželkou Meghan, vévodkyní ze Sussexu. Ve čtvrtek, kdy byl ohlášen královnin zhoršující se zdravotní stav, okamžitě vycestoval na sídlo Balmoral, kde pobývala.

"Babičko, i když nás tato poslední rozlučka zarmucuje, jsem navždy vděčný za všechna naše první setkání," pokračuje prohlášení procítěně, "od svých nejranějších dětských vzpomínek na tebe přes tenkrát v armádě, co jsem tě poprvé potkal jako svého vrchního velitele, až po moment, kdy jsi poprvé potkala mou drahou ženu a objala svá milovaná pravnoučata."

Na závěr uctil svého otce, nyní už v nové roli jako krále Karla III. Nechyběla ani slova vděku a lásky vůči zesnulému princi Phillipovi: "Děkuji za tvůj závazek a službu veřejnosti. Děkuji za tvoje dobré rady. Děkuji za tvůj nakažlivý úsměv. My se teď také usmíváme, když víme, že ty a dědeček jste se znovu sešli a odpočíváte v pokoji společně."

Mohlo by vás zajímat: Británie se se smrtí Alžběty II. bude vyrovnávat těžko

„Británie se se smrtí Alžběty II. bude vyrovnávat těžko. Byla symbolem. Na trůn nastupovala jako mladá žena, která k tomu ani nebyla předurčena." | Video: Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama