reklama

Papež František své mrtvé tělo nevystaví

Po staletí udržované tradice ohledně pohřbu hlavy katolické církve se rozhodl změnit současný papež František, podle kterého je ceremonie moc okázalá. Promluvil však jen o některých změnách, které provedl.

Foto: Reuters

Papež František nechal zjednodušit ceremoniál, který se dodržuje při pohřbech papežů. V nové knize rozhovorů s papežem Františkem to napsal španělský novinář Javier Martínez-Brocal, uvedla agentura ANSA. Papež například nechce nechat po smrti vystavit své tělo na katafalku před věřícími, jak bývalo dlouho zvykem.

"Byl to poslední pohřeb, který se konal tímto způsobem, s vystaveným tělem na katafalku mimo rakev," řekl papež o pohřbu svého předchůdce Benedikta XVI. Potvrdil, že chce být pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné (Santa Maria Maggiore), která se nachází v Římě, ale má exteritoriální status a patří Vatikánu. "Potvrdili mi, že je vše připravené," řekl papež o místě, kde chce být pohřben. Papežové jsou obvykle pohřbíváni v takzvaných vatikánských jeskyních, které se nachází pod Svatopetrským chrámem.

Poslední "plnohodnotný" papežský pohřeb se konal v roce 2005, když zemřel papež Jan Pavel II. V případě Benedikta XVI., který zemřel v posledním dni roku 2022, se pohřební obřady lišily, protože se jednalo o emeritního papeže. Odpadla tak například celá část ceremonie, která se váže k přechodu moci. Nebyl ani vyhlášen devítidenní smutek.

František v rozhovoru se španělským novinářem dodal, že nechal provést mnoho dalších změn v ceremoniálu po úmrtí. Podle něj byly pohřební obřady příliš pompézní. Konkrétnější však hlava katolické církve nebyla. Posmrtné obřady obvykle zahajuje kardinál komoří, který kladívkem třikrát udeří do hlavy zesnulého papeže a osloví ho jménem. Pokud papež neodpoví, je prohlášen za mrtvého a je zlomen jeho papežský prsten. Po pohřbu se pak sejde konkláve, na kterém kardinálové ve věku pod 80 let volí novou hlavu katolické církve.

reklama
Doporučené recepty
    reklama