reklama

Mona Lisa 20. století slaví 94 let. Gina Lollobrigida byla italským sexsymbolem

Luigina Lollobrigida se narodila roku 1927 v italském Subiacu jako druhá ze čtyř dcer výrobce nábytku. Jako mladá se brzy začala věnovat modelingu a koncem 40. let vyhrála italské soutěže Miss. Odtud byl už jen malý krůček k filmové kariéře, která ji proslavila. Přezdívalo se jí Mona Lisa 20. století a v 50. letech patřila ke slavným sexsymbolům.

Prohlédnout grafiku
Foto: Metro-Goldwyn-Mayer / Shutterstock

Celý svět ji zná jako Ginu Lollobrigidu, její původní jméno však zní Luigina. Stala se jedním ze sexsymbolů 50. a 60. let a přezdívalo se jí Mona Lisa 20. století. 

Začínala jako modelka, ve 40. letech vyhrála soutěž Miss Řím a umístila se třetí v celostátní Miss Itálie. Ve filmu debutovala koncem 40. let, skutečný úspěch však přinesl až snímek Pozor, banditi! z roku 1951.

Následovaly úspěšné francouzské snímky Krásky noci a Fanfán Tulipán, ve kterých si zahrála po boku Gérarda Philipa. Mezi její slavné postavy patří mimo jiné ztvárnění cikánky ve Zvoníkovi u Matky Boží (1956) nebo královna ze Sáby v historickém velkofilmu Šalamoun a královna ze Sáby (1959).

Počátkem 70. let se ve filmech objevuje spíše sporadicky a dává přednost fotožurnalismu, sochařství a malování. V roce 1973 vydala fotoreportážní knihu Italia Mia a rok nato získala exkluzivní rozhovor s kubánským vůdcem Fidelem Castrem pro časopis Gente. 

Lollobrigida byla vdaná jenom jednou, a to za slovinského lékaře Milka Skofiče. Jejich manželství trvalo od roku 1949 do roku 1971 a mají spolu jednoho syna Milka Skofiče mladšího. V roce 2007 se spekulovalo o jejím sňatku s o 34 let mladším katalánským podnikatelem Javierem Rigauem. Seznámili se v Monaku, když Lollobrigidě bylo 57 let.

Lollobrigida dala v roce 2013 do dražby některé svoje šperky a jejich výtěžek věnovala na výzkum kmenových buněk. 

reklama
reklama