reklama

Marta Jandová slaví úspěchy doma i v Německu. Popularitu jí získaly televizní soutěže

Ze škatulky dcery Petra Jandy z Olympicu se povedlo Martě Jandové rychle vymanit. Skutečnou popularitu jí v Čechách přinesly televizní soutěže jako Superstar, kde zasedla jako spravedlivá, ale laskavá porotkyně. A v podobném pořadu se úspěšně zapojila i v Německu.

Foto: Lukáš Bíba

Zpěvačka a herečka Marta Verner je pod dívčím jménem Jandová dobře známá nejen v Česku, ale i v sousedním Německu. Právě zde v roce 1993 stála u zrodu hudební skupiny Die Happy, která se záhy prosadila na tamní scéně. V Česku pak vystupuje jako sólistka, ale například i v muzikálech. Známá je i z řady televizních soutěží a zábavných pořadů či jako herečka. Letos 13. dubna oslaví padesátiny.

Marta Verner se narodila v rodině známého rockera a lídra skupiny Olympic Petra Jandy. V dospívání jí po těžké nemoci zemřela matka, ona poté odletěla na roční studijní pobyt do USA. Po návratu se v Praze seznámila s německým hudebníkem Thorstenem Mewesem, se kterým posléze v německém Ulmu založili skupinu Die Happy a později se i vzali. Skupina se prosadila v roce 2001 se singlem Supersonic Speed, který měl v Německu velký úspěch. V roce 1998 se s Mewesem rozvedli.

V Česku začala vystupovat již v 90. letech, většinou se svým otcem, či v muzikálu Krysař, kde alternovala hlavní roli s Lucií Bílou. Jako úspěšná zpěvačka se pak do Čech vrátila v roce 2009, když přijala roli v muzikálu Mona Lisa. V témže roce se stala jedním z porotců v televizní soutěži Česko Slovenská SuperStar, což jí přineslo značnou popularitu.

Poté následovaly další muzikály (např. Baron Prášil, Kat Mydlář, Ať žije rokenrol), další televizní soutěže (Česko Slovensko má talent, německá Popstars), ale například i role v televizních seriálech (např. Gympl s (r)učením omezeným). V německé televizi ZDF Neo moderovala vlastní hudební pořad. V roce 2015 spolu se zpěvákem Václavem Noidem Bártou reprezentovala Česko v soutěži Eurovision Song Contest, ale vypadli již v semifinále. V roce 2018 vydala svoji první sólovou desku s názvem Barvy.

V roce 2014 se podruhé vdala, jejím manželem se stal gynekolog Miroslav Verner, syn známého egyptologa Miroslava Vernera. Mají spolu dceru Marii.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama