reklama

"Byly to ty nejlepší i nejhorší časy." Před 65 lety si Miller tajně vzal Monroe

Přední americký dramatik Arthur Miller popsal své manželství s Marilyn Monroeovou jako "nejlepší a nejhorší časy". Třicetiletou herečku si Miller vzal při tajném civilním sňatku 29. června 1956 v New Yorku.

Foto: Courtesy Everett Collection

Za "nejlepší i nejhorší časy" označil přední americký dramatik Arthur Miller své manželství s herečkou Marilyn Monroe, s níž se v tajném civilním sňatku oženil 29. června 1956 v New Yorku (dva dny nato uspořádali židovský obřad). Svazek třicetileté sexuální ikony s o 11 let starším intelektuálem ukončil rozvod v Mexiku v lednu 1961. Následující rok se Miller znovu oženil - a Marilyn byla ve svém kalifornském domě nalezena mrtvá.

Marilyn Monroe se poprvé provdala již jako šestnáctiletá, kdy si ještě pod svým původním jménem Norma Jeane Bakerová vzala policistu Jamese Doughertyho. Byl to údajně sňatek z rozumu, který ji měl jako nezletilou uchránit před pobytem v sirotčinci, který jí vážně hrozil.

Její psychicky narušená matka ani pěstouni se o ni totiž nedokázali postarat. Toto manželství vydrželo čtyři roky, během nichž Dougherty bojoval v Pacifiku a Marilyn rozjížděla kariéru jako modelka.

Po několika malých roličkách se Marilyn v roce 1953 prosadila i v Hollywoodu, když v muzikálu Muži mají radši blondýnky poprvé prokázala komediální talent, zpívala i tančila. Následující rok se vdala podruhé, ale divoké manželství s baseballovou hvězdou Joem DiMaggiem nevydrželo ani rok.

Kromě tří manželů měla i řadu aférek, údajně i s prezidentem Johnem F. Kennedym. Psychické problémy zaháněla Marilyn alkoholem a prášky na spaní - a právě barbituráty se jí 5. srpna 1962 staly osudnými.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama