reklama

Lejla Abbasová stráví měsíc v Africe. Automobilový závod pomůže místním rodičkám

Se svým nadačním fondem Asante Kenya pomáhá moderátorka Lejla Abbasová masajským ženám už dlouhé roky. Jejich zatím poslední projekt je ale možná tím nejdobrodružnějším v dosavadní historii nadace. Abbasová se totiž bude účastnit automobilové rallye.

Foto: Profimedia.cz

Téměř měsíc stráví moderátorka Lejla Abbasová bez partnera a svých čtyř dětí. Má k tomu ovšem dobrý důvod. Tím je východoafrická safari rallye, které se bude účastnit. A i když s tímto typem závodu má zkušenost z místa spolujezdkyně, tentokrát bude pouze v roli reportérky. Do vozu usednou Olga Lounová a Lilia Khousnoutdinová. 

Peníze, které tím získají, půjdou na vybavení porodní kliniky, již už Abbasová se svou organizací dokázala postavit. Chybí jim však finanční prostředky na dokončení. "Sama jsem jezdila jako navigátor, teď budu reportérka a Olga Lounová a Lilia Khousnoutdinova náš projekt podpoří," řekla Super.cz Abbasová. 

Péče o děti i maminky je v Africe velmi důležitá. Kromě mnoha dalších nesnází, se kterými se místní těhotné ženy musí potýkat, celou věc velmi komplikuje ženská obřízka, která je v této části světa bohužel stále rozšířená.

"Chceme naučit maminky, jak se starat o sebe i svoje děti, včetně toho, aby nepřestávaly kojit. Masajská komunita je specifická a hodně ovlivněná ženskou obřízkou. Kvůli tomu, že ji prodělaly, mají ženy vaginální deformity a porod je pro ně strašně bolestivý. Snaží se ho uměle vyvolat co nejdřív tím, že drasticky omezí přísun vody a jídla. Většinou rodí kolem sedmého měsíce," popsala otřesnou realitu místních žen.

A problémy porodem zdaleka nekončí. "Často přicházejí o mléko. Děti jsou odstavovány kolem čtvrtého nebo pátého měsíce a přecházejí na pevnou stravu, a to dost nevhodnou. Mají pocit, že děti musí dostat hodně tuku, takže jim zatěžují ledviny a játra. A nikdo jim to neřekne. Máme v plánu tam poslat jednu z nejlepších českých porodních asistentek, která si připravuje osvětový program," popsala strategii, kterou pro komunitu mají.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama