reklama

Láska, která roky přenáší. Princ Charles se před 16 lety oženil s vévodkyní Camillou

V pátek 9. dubna oslaví následník britského trůnu princ Charles a jeho manželka Camilla, vévodkyně z Cornwallu, 16 let od uzavření manželství. Jak šel čas v jejich vztahu?

Princ Charles, Camilla, vévodkyně z Cornwallu Prohlédnout grafiku
Princ Charles, Camilla, vévodkyně z Cornwallu | Foto: Reuters

Princ Charles se poznal s Camillou Parker-Bowlesovou (dříve Camillou Shandovou) již v roce 1970, a to díky společným kontaktům a společenským akcím, na které chodili.

Jejich občasné scházení se vyvinulo ve vážnou známost, po Charlesově misi u námořnictva v roce 1973 se však nakonec rozešli a Camilla se ve stejný rok provdala za poručíka Andrewa Parkera Bowlese. 

Ať už bylo důvodem pro jejich rozchod cokoliv, častokrát se spekuluje o tom, že Camilla nebyla označena za vhodnou manželku budoucího krále. Nadále však zůstávala důvěrnou Charlesovou přítelkyní. 

Bližší vztah však údajně navázali již v roce 1979 a ten pak léta pokračoval. I přesto se v roce 1981 princ Charles oženil s Dianou Spencerovou. Netrvalo dlouho a aféra mezi Camillou a princem Charlesem vyšla najevo. V roce 1994 následník britského trůnu nevěru přiznal a v roce 1996 se nakonec s Dianou rozešel. Camilla Parker-Bowlesová se se svým prvním manželem rozvedla v roce 1995.

Nejprve občanský obřad, teprve poté církevní

Koncem 90. let se dlouhé roky "tajný pár" začal objevovat společně na veřejnosti při různých příležitostech. V roce 2000 již Camilla prince Charlese doprovázela na řadě oficiálních akcí ve Skotsku a netrvalo dlouho a královna Alžběta II. ji přizvala na rodinné sešlosti. 

Teprve v roce 2003 se Camilla přestěhovala do Charlesova sídla Clarence House a o dva roky později bylo oznámeno jejich zasnoubení. Protože byli oba rozvedení, což pro církev znamenalo překážku, konal se nejprve občanský obřad a o dva měsíce později se pak vzali v kapli svatého Jiří ve Windsoru. Princi Charlesovi bylo v té době 56 let, Camille, vévodkyni z Cornwallu, o rok víc. 

Princ Charles daroval Camille k zásnubám diamantový prsten, který byl údajně dán královně matce poté, co porodila Alžbětu II., budoucí britskou královnu a matku prince Charlese. Sňatek rozvedené Camilly s rozvedeným Charlesem byl umožněn díky královnině souhlasu, souhlasu vlády a anglikánské církve. 

Camilla po sňatku neužívá titul princezna z Walesu, ačkoliv by na něj měla mít díky manželství nárok, ale vévodkyně z Cornwallu.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama