reklama

Královna Camilla od parlamentu žádnou rentu nedostane. Princ Philip měl miliony ročně

Když na britský trůn nastoupil král Karel III., bylo jasné, že v monarchii proběhnou změny. Jednou z nich je i to, že se královský dvůr má stát úspornějším. A krokem k tomu je i omezení financí královny.

Foto: Profimedia.cz

Podle nově zveřejněných informací nebude manželka krále Karla III. dostávat žádnou rentu vyplácenou z peněz daňových poplatníků ve Velké Británii. Královna Camilla tak nebude mít přístup k penězům, které až do své smrti pobíral princ Philip, manžel zesnulé královny Alžběty II. Ten přitom ročně dostával více než deset milionů korun.

"Parlament poskytoval princi Philipovi samostatnou rentu v hodnotě 359 tisíc liber ročně. Královna Camilla nebude dostávat samostatnou rentu a královniny aktivity budou financovány z grantu," uvádí zpráva nezávislého britského úřadu pro dohled nad veřejnými výdaji.

Děje se tak kvůli tomu, že renta pro prince Philipa byla zakotvena v nové legislativě z roku 2011, kde je uvedeno, že vévoda z Edinburghu bude pobírat peníze až do své smrti. A protože je v zákoně přímo jmenován, není možné, aby tato suma přešla na královnu. 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama