reklama

Když školní láska skončí manželstvím. Jak probíhaly námluvy Williama a Kate?

Před deseti lety se londýnská westminsterská katedrála svatého Petra spolu se stovkami hostů z celého světa stala svědkem sňatku prince Williama a Catherine Middletonové. Svatební slib si vyměnili po devítileté známosti, potkali se ve škole.

Svatba britského prince Williama a Kate Middleton Prohlédnout grafiku
Svatba britského prince Williama a Kate Middleton | Foto: Reuters

Sňatek jednoho z následníků britského trůnu prince Williama měl oživit slávu britské monarchie a zasadit ji do moderní doby. Novodobá pohádková svatba před deseti lety vyvolala nejen nadšení svátečních hostů metropole, ale i zájem dvou miliard lidí u obrazovek ve 180 zemích světa.

Novomanžele, kteří od té doby nesou titul vévoda a vévodkyně z Cambridge, oddal arcibiskup z Canterbury. Princ William měl na sobě slavnostní uniformu irských gard složenou z červeného saka a černých kalhot a doplněnou modrou šerpou.

Šaty nevěsty tvořila krajka v barvě slonové kosti a hedvábné šaty s vlečkou dlouhou 2,7 metru - mnohem kratší, než měla Williamova matka, princezna Diana (osm metrů). Všechny motivy na krajce byly ručně připevněny drobounkým stehem a švadleny si musely neustále mýt ruce, aby byly krajky a nitě bez poskvrnky.

Mezi svatebními hosty bylo 50 hlav států, seznam pozvaných zdobila jména královských celebrit, politiků a válečných veteránů, ale i spolužáků novomanželského páru a Williamových kamarádů ze služby v armádě.

Oslavy v Buckinghamském paláci trvaly celý den. Na oficiální recepci na oběd bylo pozváno 650 hostů, na oficiální večeři pak 300 blízkých přátel a členů rodiny.

Na líbánky odletěli novomanželé později na Seychely. V červenci 2013 se jim narodil princ George a o dva roky později, v květnu 2015, princezna Charlotte. Třetí dítě, princ Louis, se páru narodilo v dubnu 2018.

Pár se seznámil již v roce 2001 během studií na skotské Univerzitě v St. Andrews. Chodit spolu začali dva roky nato. 

Připomeňte si jejich pohádkový příběh i svatbu.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama