Hajloval a podepsal Antichartu. Höger byl i odbojář a kvůli politice opustil Národní
Karel Höger byl prototypem čestného muže, z kterého vyzařovala klidná síla a vyrovnanost. Život ho ale postavil do těžkých situací, kdy musel zapřít svou hrdost a také obhajovat svoje činy.
Herec Karel Höger měl smysl pro spravedlnost i odpor k totalitám. Paradoxně si s ním osud dvakrát nepěkně pohrál. Poprvé v roce 1942, kdy spolu s ostatními umělci přísahal věrnost říši v pražském Národním divadle. Jeho fotografii se vztyčenou pravicí můžete dohledat na internetu dodnes. Höger byl přitom během války aktivním účastníkem protinacistického odboje, několikrát riskoval život. A právě jeho odbojová činnost ho zachránila po válce před obviněním z kolaborace.
Högerovi se ale nezalíbili ani komunisti, například tzv. Velký únor označil za shromáždění demagogů. Za to si vysloužil dva roky zákazu filmování. V roce 1977 pak zažil situaci, která mu musela připomenout výše zmíněnou událost z roku 1942. Tentokrát se v Národním divadlo hromadně nehajlovalo, ale podepisovala se Anticharta. A herec spolu s ostatními přítomnými ji podepsal.
Politikou ovlivněná atmosféra v Národním divadle ho ovšem deptala, a když byla odejita jeho kolegyně Vlasta Fabianová, oznámil řediteli, že když si už nezahraje ona, nebude hrát ani on. Dne 2. května 1977 dal z Národního výpověď. Pouhé dva dny poté prodělal infarkt a zemřel.
Více se o osudu herce Karla Högera dozvíte v naší galerii.