reklama

Karel Zima zavzpomínal, jak věnoval cizímu muži k transplantaci zdravou ledvinu

Ve čtvrtek 10. března proběhl sedmnáctý ročník Světového dne ledvin. Živý stream akce s motem "Zdravé ledviny pro všechny" spolumoderoval herec Karel Zima, jenž sám před čtyřmi lety daroval k transplantaci svoji zdravou ledvinu cizímu muži.

Foto: ČTK

Herec Karel Zima tehdy daroval zdravou ledvinu svému jmenovci, muzikantovi Karlu Vaňkovi, jenž trpěl polycystickým onemocněním ledvin a po kolapsu téměř zemřel. Když se na nemoc přišlo, musel každý druhý den dojíždět na dialýzu. "Spíš to bylo přežívání než skutečný život," uvedl v rámci streamu Vaněk, jenž byl ve studiu Zimovým hostem. Po úspěšné transplantaci se stali přáteli a také ambasadory Světového dne ledvin.

Takto Zima svůj nečekaný krok popisoval před dvěma lety. "Než jsem poznal druhého Karla, tak jsem toho o ledvinách věděl asi tolik jako o šlechtění růží. Náhoda tomu chtěla, že nás naše cesty svedly dohromady přesně v době, kdy Karel neměl funkční žádnou ledvinu a já obě."

Nápad darovat ledvinu kamarádovi přišel v dubnu 2018 a zprvu si Karel Vaněk myslel, že si z něj známý dělá legraci. Následovala zhruba dvacítka vyšetření, která zabrala půl roku, a poté samotná operace.

V živém streamu se oba muži znovu potkali s profesorem Jiřím Moláčkem, jenž tehdy u zákroku byl. Nyní přiznal, že transplantace ledvin od žijících dárců jsou velmi ojedinělé. Zima zavzpomínal, jakou informaci před zákrokem od lékařů dostal. "Budete mít jizvu, bude to bolet a nelze to vzít zpátky." Také přiznal, že po operaci musel upravit svůj životní styl. Vaněk uvedl, že se mu po zákroku vede zdravotně mnohem lépe a žije opět plnohodnotný život.

Jedním z cílů Světového dne ledvin měla být připomínka, že ledviny jsou životně důležitým orgánem a jejich poškození může způsobit závažné zdravotní komplikace. Odhaduje se, že určitou formou snížené funkce ledvin trpí až deset procent populace.

reklama
Doporučené recepty
    reklama