reklama

Harry Potter po 17 letech od premiéry: Porovnejte hlavní hrdiny dříve a dnes

Harry Potter je bezesporu fenomén. Stal se průvodcem mladších i rádcem starších, a přestože jde původně o sérii románů určených zejména pro dětské publikum, získal si během velice krátké doby všeobecnou oblibu napříč generacemi. Letos v listopadu je to přesně 17 let od světové premiéry prvního dílu. Jak se změnili jednotliví účastníci zfilmovaného příběhu?

Prohlédnout grafiku
Foto: Profimedia.cz

Fenomenální série fantastických příběhů o mladém začínajícím kouzelníkovi Harrym Potterovi a jeho přátelích proslavil britskou spisovatelku Joanne Rowlingovou až nevídaným způsobem. Autorka samotná je známá také svým životním příběhem, který je v mnohém až extrémní.

Joanne Rowlingová se totiž díky veleúspěšné sérii fantasy románů vyhoupla během pěti let z velmi skromného života na sociálních dávkách až na úroveň mutlimilionářky. 

Nedělník The Sunday Times v roce 2008 odhadl její majetek na 560 milionů  liber (1,1 miliardy amerických dolarů) a označil ji za 12. nejbohatší ženu ve Velké Británii. Forbes ji zase označil jako 48. nejvlivnější celebritu roku 2007 (zdroj Wikipedia).

  Mozkomorové vznikli kvůli depresím, protože spisovatelka sama s nimi měla bohaté zkušenosti. Její matka totiž trpěla roztroušenou sklerózou a v roce 1990 zemřela. Rowlingovou to tehdy přivedlo do silně depresivních stavů, na kterých se právě představa děsivých mozkomorů zakládá. duch, žena.cz

První kniha o kouzelníkovi Harrym Potterovi, Harry Potter a kámen mudrců, byla vydána 30. června 1997 a od té doby si mladý čaroděj získal až extrémní množství fanoušků. Také kritika přijala dílo velmi dobře, přestože se objevily i námitky především na temný podtón celého příběhu.

Hlavním tématem, které se line celou sérií a jednotlivé díly na sebe volně navazují, je Harryho soupeření s černokněžníkem Tomem Raddlem, známým pod jménem Lord Voldemort.

Nedílnou součástí celé řady příběhů jsou i Harryho věrní přátelé Ronald Weasley a Hermiona Grangerová. Všichni tři studují na Škole čar a kouzel v Bradavicích, neodmyslitelně k sobě patří a vzájemně se podporují.

Série má celkem 8 částí (dosud vyšlo 8 knih). Filmového zpracování se dočkaly všechny. Příběh posledního dílu je ale rozdělen na dva filmy; to kvůli maximálnímu zachování důležitých faktů z tištěné předlohy. Autorka na veškeré natáčení osobně dohlížela, kladla si podmínku, aby všichni herci byli Angličané a také aby se zachovala co největší podobnost s knihou.

Filmové zpracování příběhů o Harrym Potterovi slaví letos v listopadu už 17 let od světové premiéry prvního dílu. Jak se za tu dobu změnili hlavní aktéři zfilmovaného příběhu?

Podívejte se v naší grafice…

reklama
reklama