reklama

Její projev byl charismatický i eroticky laděný. Greta Garbo by se dožila 115 let

Dívka narozená ve stockholmské dělnické rodině musela již ve svých 14 letech vydělávat prací v holičství. Později dobyla Hollywood a dodnes je považována za jednu z nejslavnějších hereček všech dob, která se bohužel nikdy neobjevila na barevném filmu.

Prohlédnout grafiku
Foto: Wikimedia Commons / Profimedia.cz

Jedna z nejslavnějších filmových hereček meziválečné éry se narodila 18. září 1905 jako Greta Gustafssonová, celý svět ji však zná jako Gretu Garbo. Excelovala mimo jiné jako Mata Hari, Královna Kristina či Anna Kareninová a do dějin filmu se zapsala rolemi krásných a záhadných "osudových žen".

Během úspěšné hollywoodské kariéry Garbo nenatočila na rozdíl od mnohých jiných hvězd jediný propadák - možná i proto, že kariéru ukončila už v 36 letech. 

Dívka narozená ve stockholmské dělnické rodině musela již ve svých 14 letech vydělávat prací v holičství, cesta ke slávě se jí otevřela, když prodávala klobouky v obchodním domě a nafotila první reklamní snímky. Do nejvyšší herecké ligy ji povýšil slavný skandinávský režisér Mauritz Stiller, který jí vymyslel pseudonym Garbo a se kterým v roce 1925 odjela dobýt Hollywood. A podařilo se jí to beze zbytku, ačkoli byla podle tehdejšího vkusu příliš vysoká a hubená.

Byla ovšem úžasně fotogenická a na svůdnosti jí přidával i zastřený alt se švédským přízvukem. "Garbo vyzařovalo z očí něco, co nebylo vidět, dokud ji kamera nezabrala v detailu," vysvětloval kdysi režisér Clarence Brown hlavní hereččinu devízu. Úspěch na plátně provázelo tajemno kolem jejího soukromého života. Spekulovalo se o různých milostných aférách, s muži i ženami, rozhovory, kde by to potvrdila či vyvrátila, ale Garbo ze zásady neposkytovala.

Poté, co na začátku 40. let opustila filmový svět, stáhla se Greta Garbo definitivně do ústraní. V roce 1953 zakoupila rozlehlý byt v New Yorku, hodně cestovala s přáteli, sbírala oblíbeného Renoira. Často ji svědci zahlédli, jak se po New Yorku prochází ve slunečních brýlích a šátku a nakupuje - nejraději na bleším trhu. Zemřela ve věku 84 let 15. dubna 1990, bezmála půlstoletí po ukončení své slavné filmové kariéry, aniž o sobě vydala nějaké svědectví.

reklama
reklama