reklama

Den leváků. Překvapí vás, kdo všechno ho společně s Bohdalovou a Jamesem Bondem slaví

Jejich levá ruka je jako naše pravá. Leváci tvoří jen desetinu světové populace, přesto do ní spadá hned několik známých a úspěšných osobností z celého světa. Které slavné osobnosti píšou levou rukou?

Jiřina Bohdalová a představitel Jamese Bonda Pierce Brosnan. Prohlédnout grafiku
Jiřina Bohdalová a představitel Jamese Bonda Pierce Brosnan. | Foto: Bond Car List, Lukáš Bíba

Dnes, 13. srpna, má svátek celá desetina světové populace. Den leváků poprvé vyhlásilo v roce 1992 britské sdružení The Left-Hander's Club, které shromažďovalo takto disponované jedince. Po celém světě se pro zábavu pořádají speciální sportovní zápasy leváků proti pravákům, soutěže v leváckém pití čaje nebo v otevírání zátek vývrtkou, určenou pro leváky. 

Historie ukazuje, že na leváky měly různé kultury rozdílný pohled. Ve starém Římě chlapcům, kteří se při výcviku do armády projevovali jako leváci, ruku přivázali k tělu, aby ji nemohli používat, a běžný japonský muž se mohl své levoruké ženy dokonce i zřeknout! Oproti tomu například Inkové či Inuité své levoruké bližní uctívali a levorukost považovali za zvláštní dar.

Podívejte se do naší galerie na české i zahraniční slavné leváky.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama