reklama

"Rasistický" skandál v královské rodině budí rozpaky. Dvorní dáma musela odstoupit

Jedna z dvorních dam britské královské rodiny tento týden rezignovala na svoje postavení u dvora. Na vině jsou její rasistické poznámky, které pronesla na recepci pořádané královnou chotí Camillou.

Foto: Profimedia.cz

Poté co před časem otřáslo veřejným mínění obvinění britské královské rodiny z rasismu, které vznesla manželka prince Harryho Meghan, je tu další podobná událost. Ta tentokrát stála místo u dvora jednu z dlouholetých dvorních dam. Podle listu The Times jde o lady Susan Husseyovou (na fotografii vlevo za královnou chotí Camillou).

Lady Susan Husseyová se měla dopustit nepřípustného jednání na recepci, kterou pořádala královna choť Camilla pro ženy bojující proti domácímu násilí. Incident popsala ředitelka neziskové organizace Sistah Space Ngozi Fulaniová. Ta uvedla, že nejmenovaná dvorní dáma se jí opakovaně ptala, z jaké části Afriky pochází, přestože jí několikrát odpověděla, že je z východního Londýna. Při identifikaci dvorní dámy použila pouze iniciály SH, které jasně odkázaly na lady Husseyovou.

Současně se ale začaly objevovat pochybnosti o upřímnosti Fulaniové a spekulace o tom, že se z její strany mohlo jednat o určitou formu provokace a také se ukázalo její napojení na Meghan Markleovou. Původní jméno této ženy má být Marlene Headleyová, které si záměrně změnila na Ngozi Fulaniová, což má odkazovat na nigerijský domorodý kmen. Na sociálních sítích neskrývala obdiv k vévodkyni ze Sussexu a britskou královskou rodinu nepodloženě obvinila z domácího násilí vůči ní.

Na recepci přišla Fulaniová oděná jako zástupkyně kmene, což mohlo vzbudit přirozenou zvědavost lady Husseyové. Z rozhovoru neexistuje žádný záznam, pouze přepis, který poskytla sama Fulaniová. Zástanci lady Husseyové se domnívají, že šlo z její strany pouze o zdvořilý zájem o osobu a kulturní dědictví Fulaniové, což Fulaniová překroutila kvůli svým "patnácti minutám slávy".

Buckinghamský palác uvedl, že tento incident bere velmi vážně a vyšetřuje "nepřijatelné a hluboce politováníhodné komentáře". K celé záležitosti se vyjádřil i následník trůnu, princ William, který byl v uplynulém týdnu s manželkou Catherine na třídenní návštěvě USA. Prostřednictvím svého tiskového mluvčího vzkázal, že podobné výroky nemají u dvora místo a je dobře, že dotyčná dáma odstoupila ze své funkce. Ozývají se ale i hlasy, podle kterých si lady Husseyová, která dvoru sloužila od roku 1960, nezasloužila ve svém pokročilém věku tak brutální konec své profesní dráhy.

Třiaosmdesátiletá lady Susan Husseyová bývala dvorní dámou zesnulé královny Alžběty II., je také kmotrou prince Williama a až dosud působila i na dvoře krále Karla III. V minulých dnech královna choť Camilla také oznámila, že místo početných dvorních dam si ponechá pouze šest společnic, které ji budou doprovázet na oficiální akce a budou také jejími poradkyněmi. 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama