reklama

Herecké dvojice, které spojil dabing: Bez těchto hlasů si neumíte filmy představit

Zná je každý, kdo alespoň trochu sleduje filmové a televizní dění. Charismatické, sexy, neodolatelné, vemlouvavé či jinak zajímavé české hlasy, patřící ke známým hollywoodským tvářím. Který český herec či herečka mluví za své slavnější světové kolegy? Podívejte se na krátký přehled těch nejznámějších a posuďte, jak moc (anebo málo) se od sebe liší.

Prohlédnout grafiku
Foto: Profimedia.cz

Dabing je samostatný umělecký obor, který se musí umět. Aby na plátně či televizní obrazovce ožila hollywoodská hvězda s českým hlasem a vše do sebe dokonale zapadalo, je třeba najít takového umělce (dabéra), který se s postavou dokonale ztotožní.

Zdaleka nejde jen o hlasovou podobnost. Dabér se musí naladit také emočně, "strefit" se do hercovy energie, dechu a celkové situace uvnitř filmu, stejně jako do pohybu úst i nepatrných pauz v mluveném projevu. Hlas zkrátka musíte postavě na plátně či obrazovce "věřit", nesmí vás rušit a vůbec by vás nemělo napadnout, že zní nějak podivně. 

Víte, že...

Víte, že...

V Československu se první dabovaný film objevil v roce 1933. Šlo o americký snímek režiséra H. C. Raymakery Na stopě. České znění bylo dílem Miroslava Geberta, který filmové dialogy sám přeložil, namluvil většinu rolí, nastříhal a celkově upravil do finální podoby. Výsledek byl však velmi nedokonalý.

Je-li dabing skutečně špičkový, pak vám v porovnání s originálem může připadat "zapůjčený" hlas dokonce lepší. V této souvislosti vzpomeňme na famózní výkony nezapomenutelného Františka Filipovského (1907-1993), který v mnoha filmových snímcích dokonale namluvil francouzského herce Louise de Funèse.

František Filipovský získal in memoriam v roce 1994 cenu za celoživotní mistrovství v dabingu. Od následujícího roku se ceny za český dabing (Ceny Františka Filipovského) udělují v několika kategoriích; vyhlášení vítězů se každoročně koná třetí zářijovou sobotu v Přelouči, umělcově rodném městě. 

Kteří čeští herci obvykle propůjčují svůj hlas kolegům z Hollywoodu, najdete v naší grafice. 

reklama
reklama
reklama