reklama

Černošku má fotit černošský fotograf. Vogue je kritizován za fotky Annie Leibovitzové

Americký časopis Vogue si vybral jako hlavní hvězdu pro své srpnové  číslo veleúspěšnou gymnastku Simone Bilesovou, některé její fanoušky tím ale zcela nepotěšil.

Simone Bilesová
Simone Bilesová | Foto: Profimedia.cz

Na sociální síti Twitter kritizovali redakci a proslulou fotografku Annie Leibovitzovou za uveřejněné snímky černošské sportovkyně, které prý nejsou dobře technicky zvládnuté. Vícero komentátorů naznačovalo, že snímky by byly živější, kdyby Vogue jejich pořízením pověřil černošského fotografa.

Mezi kritiky byla i editorka fotografické redakce deníku The New York Times Morrigan McCarthyová. "Simone Bilesovou miluju a jsem nadšená, že je na obálce, ale tyhle fotky mi vadí. Vadí mi barevnost, vadí mi, jak jsou předvídatelné… a tuplem mi vadí, že se Vogue neobtěžoval najmout černošského fotografa," napsala.

Podobné stanovisko vyjadřovali i další komentátoři, kteří také kritizovali "špatné nasvícení" a snímky od Leibovitzové srovnávali s fotografiemi černošských osobností od jiných autorů.

Leibovitzová je přitom nesmírně zkušenou fotografkou, která během své bohaté kariéry pořídila portréty celebrit od Johna Lennona s Yoko Ono přes britskou královnu Alžbětu II. po tenistku Serenu Williamsovou.

Její kontroverzní snímky Bilesové jsou součástí obsáhlého profilu, který se věnuje i kauze bývalého lékaře americké gymnastické reprezentace Larryho Nassara. Toho obvinily stovky gymnastek ze sexuálního obtěžování a mezi jeho oběťmi byla i Bilesová. Nassar byl v roce 2018 za sexuální zločiny odsouzen a za mřížemi nejspíše stráví zbytek života.

Mohlo by vás zajímat: Černoši mizí z obalů i názvů

Není to jen hra. Pokračuje snaha, aby všechno bylo korektní. A může přijít doba, že lidi bude iritovat úplně všechno, míní kreativní ředitel Ogilvy. | Video: Emma Smetana
reklama
reklama
reklama